Ключови думи
Поредици
Бюлетин

Търсене

Сивостен :: Евро 2008: Ден 5 (статия) - Футбол, Европейско първенство по футбол, 2008, Арда Туран, Деко, Кристияно Роналдо, Либор Сионко, Ри
Евро 2008: Ден 5

Поредици: Евро 2008: Ден след ден

Автор: Ангел Генчев, четвъртък, 12 юни 2008.

Публикувано в Статии :: Спорт; Предложи Гледна точка

Намали размера на шрифтаУвеличи размера на шрифта

Петият ден на Европейското първенство по футбол бе изпълнен с доста емоции и обрати, но в крайна сметка излъчи първия четвъртфиналист, а за домакините от Швейцария остана утешението да наблюдават цвета на европейския футбол по домашните си терени. Разбира се, дори и нещата да се бяха развили другояче, шансът на швейцарците да надвият Португалия щеше да бъде повече математически, отколкото настоящ, но така или иначе, след последния съдийски сигнал на втората среща, това вече нямаше никакво значение.

Чехия - 1 (17' Сионко)
Португалия - 3 (8' Деко, 63' Роналдо, 90'+1 Куарешма)

Въпреки победата в дебюта си срещу Швейцария, чехите понесоха солидна критика за бездушната си игра и още в първите минути на този двубой се видя, че са си извадили правилните заключения. Изглежда и появата на Милан Барош в титулярния състав на мястото на ветерана Колер раздвижи играта на Чехия. И макар и за пореден мач той да не успя да блесне сред съотборниците си, желанието му за игра го превърна във фактор както в нападението, така и в средната линия на отбора. Но все пак най-добро впечатление от чехите направи крилото на ФК Копенхаген Либор Сионко, който напълно резонно се и разписа - опитният полузащитник бе на върха на почти всяко нападение на своя състав и може би му трябваше само малко повече късмет, за да го направи и втори, дори и трети път. В този ред на мисли, като че ли единствено 31-годишната му възраст не прави участия като вчерашното заявка за трансфер в значително по-голям отбор.

Чехия определено беше друг отбор в сравнение с първия мач - въпреки че получиха ранен и малко нещастен гол след меле пред Петер Чех, възпитаниците на Карел Брюкнер не изгубиха присъствие на духа, и не само че съумяха да изравнят почти светкавично, но и през остатъка от първото полувреме имаха известен превес на терена. За това определено спомогна и рехавата защита на португалците, която се доказа във втори пореден мач като ахилесовата им пета. Втората част продължи равностойно, докато след двадесет минути игра, с плътен изстрел от границата на наказателното Кристиано Роналдо не напомни отново защо бе голмайстор на Висшата лига през изминалия сезон и не записа поредния красив гол на сметката на Португалия на настоящите финали. Това естествено промени облика на играта - водачите в резултата се прибраха в собствената си половина, разчитайки на контраатаки през отворените от вече масово напиращата към вратата им Чехия пространства. И докато шанса и стабилния през този мач Рикардо опазиха мрежата им от нови попадения, в даденото от съдията продължение се случи най-вероятното - Роналдо и Куарешма се измъкнаха зад защитата и матираха за трети път чешкия страж.

За Португалия както обикновено могат да се кажат добри думи най-вече в атакуващ план, докато бранителите видимо изпитват затруднения срещу по-класен съперник. Дума не може да става за лекотата, с която португалците надвиха състава на Турция в първата среща, но въпреки това отиграванията им в предни позиции са удоволствие за окото, а прецизността им компенсира донякъде останалите им недостатъци, и може би и това ще се превърне в предимство за отбора поне на четвъртфинала, където ще срещнат състав, не бележещ много попадения в мач, бил той Германия или не. Впечатление определено прави и израстването на Роналдо като играч, който е полезен на терена вече почти на всяка позиция.

Така или иначе, независимо от резултата от този двубой, на чехите им предстои тежък сблъсък с Турция, с тази разлика, че равен мач вече не ги урежда напълно, докато Португалия вече може да диша напълно спокойно.

Швейцария - 1 (32' Якин)
Турция - 2 (57' Сентюрк, 90'+1 Туран)

Значително по-голяма бе драмата в късната среща от група А - една победа на домакините щеше да бъде не само първа за тях на еврофинали и с това особено знаменателна, още повече, че футболната им вражда с Турция не е от вчера, но и щеше да им остави поне минимални шансове за класиране при евентуална изненада срещу лидера Португалия. Нещо повече - подпомогнати донякъде и от проливния дъжд през първата част, и от тежкия за игра терен, в продължение на две трети от мача, кръстоносците изглеждаха способни да запазят интригата в групата. Като цяло по-мощният физически състав на домакините държеше под контрол развитието на двубоя, докато турците явно изпитваха затруднения да играят при такива условия, и логично след половин час игра падна и първия гол, дело на натурализирания турчин Якин. Същият този състезател обаче пропусна по-късно най-малко два случая да се разпише отново, а и вратарят на Турция Волкан направи наистина забележително представяне.

През втората част все пак комшиите се взеха в ръце и играта се изравни, макар и домакините да задържаха донякъде общия си превес - поне до изравнителното попадение. След него играта се поотвори - турците, които така или иначе трябва да търсят задължителна победа срещу Чехия в последната среща, се дръпнаха по-назад в очакване швейцарската защита да се изтегли и пропука. Което се и случи в първите секунди на продължението - при последната от острите им контраатаки, силния шут на Туран рикошира леко от крака на бранител в червено и остави вратаря на домакините безпомощен.

Жалко наистина донякъде за Швейцария, която и в двете си досегашни срещи съвсем не изглеждаше толкова безобидна, колкото звучеше преди първенството, и като че ли единствено малшанса я изхвърли от турнира още след втория мач. Хубавото е все пак за запалянкото - последните две срещи от група А ще бъдат от своя страна един вид мини-финал за класиране в следващата фаза, и среща без значение, която има всички предпоставки да се превърне в спектакъл - швейцарците ще играят за собствената си чест, а португалците най-вероятно за публиката.

Любопитното е, че по последните нововъведения на УЕФА, равен резултат между Чехия и Турция ще доведе директно до изпълнение на дузпи, тъй като е последен мач в групата, а всички останали показатели на двата отбора са равни.

В група А Португалия запази първото си място с 6 т. и 5-1 голова разлика, пред Чехия и Турция с по 3 т. и 2-3 голова разлика. Швейцария остана без точка и с отбелязано едно срещу три попадения.

Днес предстоят вторите срещи от група B, където един срещу друг се изправят фаворитите Германия и Хърватия, а срещата между Австрия и Полша може да остави шансове на единия от двата отбора да продължи в надпреварата. В първите мачове домакините затрудниха максимално хърватския тим, докато Полша не даде сериозен отпор на немците. Положението обаче все пак изглежда по-безнадеждно за австрийците, чийто трети мач е именно срещу Германия, докато Хърватия все пак не изглежда в най-добрата си форма. Но какво ще се случи предстои да разберем.

Допадна ли ви този материал? (1) (0) 2331 прочит(а)