Ключови думи
Поредици
Бюлетин

Търсене

Сивостен :: Евро 2008: Ден 13 (статия) - Футбол, Европейско първенство по футбол, 2008, Бастиан Швайнщайгер, Елдер Пощига, Лукас Подолски, Ми
Евро 2008: Ден 13

Поредици: Евро 2008: Ден след ден

Автор: Ангел Генчев, петък, 20 юни 2008.

Публикувано в Статии :: Спорт; Предложи Гледна точка

Намали размера на шрифтаУвеличи размера на шрифта

Тринадесетият ден на Европейското първенство по футбол в Австрия и Швейцария се оказа определено фатален, но не в смисъла на това, че единият от двата отбора така или иначе трябваше да се отправи към дома - нещо неизбежно във фазата на пряката елиминация, а че Португалия се победи сама. И то далеч не за пръв път.

Португалия - 2 (40' Нуньо Гомеш, 87' Пощига)
Германия - 3 (22' Швайнщайгер, 26' Клозе, 62' Балак)

На терена в първия четвъртфинал на Евро 2008 излязоха два отбора с коренно различна нагласа - Португалия просто, за да играе ефектен футбол, а Германия с идеята да победи. Дали плод на високомерие, дали на колебливата игра на немците в груповата фаза, или просто на увереност в превъзходството на латино-футбола над централноевропейската прагматичност, но португалците започнаха срещата безхаберно и безразборно - като че ли още след първата си остра атака от центъра се убедиха окончателно, че ще излязат победители, и започнаха да разцъкват по своему. И именно това даде възможност на Германия, олицетворена от неспирния в този мач Бастиан Швайнщайгер, да узакони тактическото си превъзходство - първите му пробиви по дясното крило може би само затрудниха Рикардо и неговата отбрана, но третият бе безмилостен. Подолски и Балак разиграха по ответния фланг, последва ниско центриране, и докато португалската защита се ориентира, Швайнщайгер забоде топката в мрежата. Нещо повече - още преди иберийците да се осъзнаят, четири минути по-късно, центриране като по конец на същия намери главата на Клозе и резултатът набъбна в полза на немците. Това естествено предизвика португалски щурм, и поне в последните петнадесетина минути на първото полувреме Португалия изглеждаше концентрирана и организирана, което доведе и до ответното попадение на Нуньо Гомеш. То обаче изглежда ги успокои, и с началото на втората част картината от средата на първото полувреме се повтори - може би малко странна картина, в която португалците се изобразяваха по такъв начин, сякаш вече са си осигурили бъдещото участие. Но и краткотрайна - само след четвърт час, по почти идентичен начин спрямо втория гол, капитанът на немците Михаел Балак направи с глава резултата 3:1 през рехавата защита на португалците, и малко след шейсетата минута измамното спокойствие на Португалия изведнъж се превърна в отчаяние. Отчаяние, което бе обаче с лекота туширано от Германия, донякъде благодарение и на навременните, успешни смени на Йоаким Льов - както може да се каже, да обърнеш германците от 1:3 за половин час, това трябва да е някакъв виц.

Португалия наистина стигна и до втори гол в края на мача, но това не само не и бе достатъчно, особено на фона на футболното високомерие, което показа, но вероятно откри и пътя на швабите към нова европейска титла - в този поток на първенството, Германия отстрани най-сериозния си противник и и предстои среща или с Турция, или с Хърватия. Отбори, които в най-добрия случай могат да се доближат до класата и, но отдолу. Нищо не е напълно решено, разбира се - днес Хърватия излиза като откровен фаворит срещу Турция, особено в отсъствието на титулярния страж Волкан Демирел, но въпреки това и двата отбора разчитат на открита, нападателна игра, в която залозите никога не са сигурни - до голяма степен играе и спортния шанс, а шанс до момента турците имат.

Допадна ли ви този материал? (1) (0) 2859 прочит(а)