Ключови думи
Поредици
Бюлетин

Търсене

Сивостен :: Евро 2008: Ден 16 (статия) - Футбол, Европейско първенство по футбол, 2008, Антонио Касано, Даниел Гуиса, Джанлуиджи Буфон, Икер
Евро 2008: Ден 16

Поредици: Евро 2008: Ден след ден

Автор: Ангел Генчев, понеделник, 23 юни 2008.

Публикувано в Статии :: Спорт; Предложи Гледна точка

Намали размера на шрифтаУвеличи размера на шрифта

Комшарът най-сетне споходи и това европейско - не отпадането на световния шампион Италия, на което все пак намирисваше още от старта на груповата фаза насам, колкото ужасяваща игра, предоставена ни от два иначе толкова респектиращи състава. Но в това всъщност нямаше никаква изненада - Испания и Италия се познават до болка, и най-големият сюрприз би бил да успеят да поднесат едни на други нещо неочаквано.

Испания - 0
Италия - 0
- 4:2 след изпълнение на дузпи

Сто и двадесет минутната мъка на терена протече почти изцяло по един калъп - Испания се опитваше да разиграва нещо постепенно, но вълната на нападението на иберийците се разбиваше безсилно в италианския бетон в по-задни позиции. А понякога и още в средата линия. Италия от своя страна просто рушеше играта, организирана в своята половина, и чакаше някаква евентуална грешка на противника. През първата част последните идваха най-вече при бързите включвания на Антонио Касано, с когото испанската защита не успяваше да се справи съвсем, но явно патентованите от адзурите центрирания към Лука Тони и в този мач не дадоха резултат. Всъщност таранът на италианците така и не се разписа в нито един от четирите си мача на настоящето първенство, и дори бе малко странно, че Роберто Донадони сякаш на инат продължава да залага на все същата стратегия в атакуващ план. Испания от своя страна почти не създаде главоболия на Буфон през тази първа част, и като че ли единственото по-опасно положение бе чак в 25-тата минута, и то при изпълнение на пряк свободен удар. Иначе испанците се опитаха да си изпросят някоя друга дузпа, но немският арбитър бе на много високо ниво през цялата среща.

Втората част лекичко се раздвижи - поне на фона на първата - но Икер Касияс, който бе и едноличен герой за Испания в този мач, отрази блестящо може би най-опасното положение пред коя да е от двете врати при изстрел от пет-шест метра на Мауро Каморанези. Гредата пък спаси веднъж Италия при една от малкото по-несигурни намеси на Джанлуиджи Буфон. Най-интересни определено бяха продълженията, когато включилите се в игра Гуиса и неостаряващия Дел Пиеро раздвижиха нападенията на своите състави, но двамата вратари в този мач бяха непоклатими. Но и въпреки тях, точните изстрели към двете врати за 120 минути останаха точно девет. Което логично доведе и до наказателни удари, при два геврека на таблото. Дузпи, при които във вече прекия си вратарски двубой Буфон отрази една, а Касияс - две, напълно достатъчно, за да изведе отбора си до полуфинал.

На Испания обаче предстои среща с невероятния на това първенство руски тим, който отгоре на всичкото ще има възможността да си отмъсти по най-сладкия начин за онази загуба с 1:4 в първия цикъл мачове от групата. Нещо повече, ако руснаците са проследили мача между Италия и Испания - което е абсолютно сигурно, то адзурите дадоха нагледен пример как да се противостои напълно успешно на иберийския състав, и остава момчетата на Гуус Хидинк да съумеят да го приложат на практика. Което прави може би този втори полуфинал и по-интересния в турнира.

Днес и утре полуфиналистите почиват, а следващата среща е в сряда, когато един срещу друг ще застанат съставите на Германия и Турция.

Допадна ли ви този материал? (1) (0) 2134 прочит(а)