Български English [beta]
Здравей, гостенино. (вход, регистрация)
Екип Партньори Ресурси Статистики За контакт
Добави в любимиПредложи статияКонкурсиЗа рекламодатели
Начало
Форум
Към Кратки
Всички статии
 Литература
 Музика
 Филми и анимация
 На малкия екран
 Публицистика
 Популярни
 Кулинария
 Игри
 Спорт
 Творчество
 Други
Ключови думи
Поредици
Бюлетин

Търсене

Сивостен :: 30 години фантастика DAW (ревю) - Брайън Олдис, Иън Уотсън, Робърт Шекли, Рон Гуларт, С. Ендрю Суон, Тад Уилямс, Тимъти Зан, Урсула ль
30 години фантастика DAW

Автор: Ива Коевска, петък, 19 септември 2008.

Публикувано в Статии :: Литература; Предложи Гледна точка

Намали размера на шрифтаУвеличи размера на шрифта

Винаги ми е било любопитно какви неща успявам да довлека у дома след обикновена разходка – от семки и бонбонки до десетина прашасали оръфани томчета. Последното безцелно шляене ме дари с „30 години фантастика DAW”. Което в крайна сметка се оказа една от най-ценните ми придобивки от известно време.

В Източна Европа традиционно се гледа с щипка презрение на западната фантастика – дали заради по-шарения й, по-разюздан и далеч по-изместен фокус, или заради насажданото с години недоволство от гнусния капитализъм. В интерес на истината, след известно четене източноевропейската фантастика ми дотегна – най-вече заради битуващата мрачна и тежка атмосфера, която през по-голямата част от времето вещае крах, разруха и тем подобни невесели неща. Американската и британската фантастика носят далеч по-друг привкус – дори разочарованието и песимизмът имат съвсем друг цвят. Е, „30 години фантастика DAW” e есенцията на едно от най-известните издателства в САЩ, фокусирало се изцяло върху фентъзи и фантастика. В сборника са включени имена като Браян Олдис, Робърт Шекли, Тимъти Зан, Тад Уилямс и редица други автори, които са стигнали на родна почва или в апокрифен вид, или въобще не са стигали.

Почти като всяка силно концентрирана есенция, и този сборник носи един леко горчив привкус. Горчив заради насищането с идеи, с богат стил и с неминуемите нови светове. Чете се на един дъх, само че калейдоскопът от образи е толкова плътен и пъстър, че всеки разказ иска своето време. И своето място. Трудно ми е да кажа – „Това не ми хареса”, защото ми е далеч по-лесно да се съсредоточа върху заглавията, в които се влюбих и които събудиха отдавна задрямалото ми книгоманско любопитство.

Един от личните ми любимци е „Случай 213” (Рон Гуларт), от който бликаше жив холивудски хумор. Парадоксалното е, че историята бе от онези захаросани криминалета, с които киното и литературата изобилстваха преди повече от половин век. Е, действието се развива в бъдещето и да кажем, че без намесата на банални извънземни съумява да разкаже увлекателно доста изтърканата история за добрия, лошия, злия и интригата.

„Бягството на Агамненон” от Шекли пък експлоатираше до болка познатата тема за забавлението в бъдещето. Не ме спечели толкова фабулата, колкото стилът. И фактът, че коктейлът от древногръцка трагедия и научна фантастика носи далеч по-свеж привкус от помухлясалия дъх на Елада.

Иън Уотсън (напълно непознат за мен, признавам си, но много ми се иска да се запознаем, макар и задочно) ми отвори очите за това как библейската мистика може да се вплете във фантастика. „Черната стена на Ерусалим” беше живописно пътешествие из паралелни вселени, из някаква форма на вярата и из доста особен модерен орден. Не, не ставаше дума за християнство, юдаизъм или нещо в този дух – „Черната стена” е надникване в едно сюрреалистично кътче на фантастиката. От онези, от които не те побиват тръпки въпреки страхопочитанието, а те подканват в хищната си паст.

Междувременно открих, че освен Урсула ле Гуин има и други женски имена в новата литература, към които да развия страстна зависимост. На С.С. Фридман й беше достатъчен един разказ, за да ме привлече на своя страна. И в нейния фантастичен песимизъм имаше толкова много красота на изказа, че буквално потънах в повествованието. Тя не бива да се чете на път или на крак. На нея й трябва уединение – не за размисъл, а за емоция. Елуки Бес Шахар е другата ми първа дама. Само че нейният Read Only Memory не е точно съкровено изживяване. Това е разказ, който можеш да прочетеш няколко пъти. Един след друг. И отново да откриваш по нещо ново. Във всяка дума, в разказаната история. Или в собствените си мисли и сънища.

Остана ми един от онези разкази, които не можеш да опишеш в няколко реда. Не за друго, а защото и в сто страници ще остане нещо недоизказано, и в десет думи пак ще има парче от онова изживяване да осъзнаеш прочетеното. „Падането на небето” от С. Ендрю Суон не е позитивен разказ. Не е за пеперуди и розово небе. Не е и негативен разказ. Не е за Армагедон или за това как човечеството ще унищожи само себе си с арогантността си. Това е разказ за грешките. И за вярата в това колко правилно е да ги прилагаш. И за това колко лесно е да повярваш в чуждата истина.

Има още толкова много разкази вътре. И всеки е нов, различен и безкрайно интересен. Стимулиращ съзнанието и осъзнаването. А на мен единственото, което ми остана, когато затворих последната страница, беше пожеланието да отворя библиотеката си за всички онези имена, които научих. И искрената нужда да си позволя още веднъж да потъна във вселените на „30 години фантастика DAW”.






Допадна ли ви този материал? (16) (0) 3646 прочит(а)

 Добави коментар 
Ако сте регистрирани във форума можете да коментирате и тук

Име:
Текст:
Код:        

 Покажи/скрий коментарите (59) 



AdSense
Нови Кратки @ Сивостен


Реклама


Подобни статии

Случаен избор


Сивостен, v.5.3.0b
© Сивостен, 2003-2011, Всички права запазени
Препечатването на материали е нежелателно. Ако имате интерес към някои от материалите,
собственост на сп. "Сивостен" и неговите автори, моля, свържете се с редакционната колегия.