All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Последни статии Кратки @ Сивостен Recent articles

Свински бут с бамя

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 14.12.2011

Enslaved - The Sleeping Gods and...

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 08.12.2011

England Medieval Festival

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 01.12.2011

SciFi Series: Grimm

(Ангел Генчев) - 28.11.2011

Band dessinee: Chasseurs de dragons

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 28.11.2011

"Синя луна" от Лоръл Хамилтън

"Зигзаг" от Хосе Карлос Сомоса

"Добрият" от Дийн Кунц

"Милениум: Взривената въздушна кула" от Стиг Ларшон

На книжния пазар. Иво Милев: "Случаите ...

На книжния пазар. Джим Марс: "Сестри ...

На книжния пазар. Томас Родригес Мартинес: ...

На книжния пазар. Курбан Саид: "Али ...

На книжния пазар: Хакан Йел - "Ресторант"

Fringe също с нов сезон

Arkan - Hilal (2008)

(Ivan G. Atanasov) - 17.02.2009

Pathology (2008)

(Angel Genchev) - 24.09.2008

Europa Universalis: Rome

(Ivan G. Atanasov) - 22.09.2008

B.B. King - One Kind Favor (2008)

(Angel Genchev) - 17.09.2008

Zavet (2007)

(T. Hristov) - 16.09.2008

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 154 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next
Author Message
 Post subject: Джералд Даръл
PostPosted: Wed Mar 31, 2004 7:20 pm 
No, don't do that. No, really don't. Really.

Как да се опишат всички приятни мигове, прекарани с книгите на Джералд Даръл? Вероятно никак, но все пак ще опитаме. Първо, малко история:

Големият английски естественик, пък защо не и писател, е роден в Джамшедпур, Индия, през 1925 г. Това не бива да ви учудва, тъй като по онова време Индия още е английска колония. След смъртта на баща му, през 1928 г. семейството му се завръща в Англия, но не изтрайва дълго в зловредния островен климат и се решава да се премести на континентална Европа през 1933 г. Най-накрая Даръл се установяват на остроф Корфу (Гърция), където преживява до 1939 г. Тези години се оказват решаващи за малкия Джери. По това време той се запалва по доживотната си страст – зоологията – и прави редица специални изследвания (един вид де, за крехката си възраст, но това няма значение :”)). Опитът, натрупан в опитомяване на значителна бройка местни диви животни (за ужас на родата си), за в бъдеще много му помага в избрания от него път. По-късно, през 1945 г. се присъединява към екипа на Уипснейд Парк като пазач. През 1947 г., екипиран, финансиран и въобще на благото седмо небе на естественика, организира първата си експедиция – до Камерун. Следва Британска Гаяна през 1948 и 1949, а нататък – Парагвай, Аржентина (два пъти), Сиера Леоне, Мавриций, Асам, Мексико и Мадагаскар..

---

Прочетете тук

---
Статия, брой 7, Март 2004

Last edited by Guest on Wed Jun 07, 2006 12:06 pm, edited 2 times in total.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri May 07, 2004 1:47 pm 
Прекрасен писател, който се чете на един дъх. Една от малкото книги - Градината на боговете - която ме е карала да се смея с глас на абсолютно всеки прочит. Не ми омръзва, колкото и пъти да я започна наново.

Post subject:
PostPosted: Fri May 07, 2004 2:07 pm 

Доста е свежо там развитието на поредицата сама по себе си ;") Първата я издава много млад, въпреки протестите на цялото семейство. За втората една не го осъждат (пак те), пък третата... третата - Градината - се "осмелява" да я напише чак на старини ;") Но и трите са хвани едната - удари другата :") Аз като че ли най харесвам Моето семейство.., но разликата е малка ;р

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri May 07, 2004 4:30 pm 
Emeritus

Най-добрите му произведения за мен са "Три билета до Адвенчър" и "Моето семейство и други животни"

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat May 08, 2004 12:40 pm 
Дубъл

Велик анималист си е. Просто наизуст му ги знам книгите.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 05, 2005 3:03 am 

Хъм, аз пък Трите билета.. не ги харесвам ;) Даже смятах до съвсем скоро, че корфуанските хроники са общо взето добрите... докато не наченах "На лов за живи животни" и камерунската поредица :)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 05, 2005 11:14 am 
Ааааргх, как съм изпуснал това... Едно време ми беше един от любимите писатели, и досега много ме радва...

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 05, 2005 10:08 pm 

старо, ама златно ;р не остарява просто :)))

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jan 18, 2005 3:41 pm 

мдам, умирам за него откак се помня, лошо ми е ставало от смях просто, много, много е готин, чела съм всичко дето е излизало на български-една камара книги.

и зейва пропаст, скала се цепи, кръв капе от сърцето...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Mar 02, 2005 2:40 pm 
Е, явно е крайно време да прочета нещо от Джералд Даръл. :oops:

Post subject:
PostPosted: Wed May 04, 2005 6:03 pm 

Чела съм му всичко, дето го има на български и именно неговите книги ме бяха запалили по зоологията, така съм се смяла на глас, че не мога да опиша с думи.
На мен любимата книжка ми е втората от поредицата за о-в Корфу -"Птици, животни и роднини", колкото и пъти да я чета, не мога да спра да се хиля на култовите моменти :razz:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed May 11, 2005 11:41 pm 
По едно време ми беше сред любимите писатели...не че сега не е. Просто имаше някакъв момент, в който всяка негова книга, която намерех, означаваше огромно щастие :)
Като вземем под внимание, че обикновено не си падам особено по книги за животни-не знам защо, просто не са ми особено интересни в повечето случаи, значи Джералд Даръл е талантлив човек...Хуморът му е страхотен, а това е достатъчно :razz:

Post subject:
PostPosted: Thu May 12, 2005 6:05 pm 

Мм е то си иска специфична нагласа да четеш за размножителния период на жабите-чесновници :") Пък да поднесеш нАуката забавно и популярно си е жив талант - сигурно най-трудно за постигане :")

Коет' ме подсеща, че с Дил така и не успяхме да изрекламираме дядо Азимов в това отношение, но има време.. Пък и аспектът е друг..

И все пак вземи се регни :")

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri May 13, 2005 2:02 pm 
Here be monsters!

Няма и да успеете, :wink: той човека съзнателно жертва езиковото майсторство заради научното такова. (Май единствения "жив герой" за които се сещам, поне от Фондацията е Ето Демерцел. Но мълчи сърце! ). Всъщност, аз по си го харесвам такъв - със земния език и недостижимите идеи.

Тука се сещам за любимите спорове "кой, какво е постулирал във фантастиката?" Та, Азимов - Законите на роботиката, Психоисторията (съвсем реална наука в момента, па макар и под друго име), Ааа..вие сте, аз съм тъп днес. Стругатски - Теорията за контакта, Теорията Homoludens

А Даръл..някой да не се е опитал да си направи зоолгическа градина в къщи, след прочитането на една-две книги от него? Май не. Щом успя да направи и Патагония място, където исках да отида на всяка цена! (по-скоро заради описанията на асадо, нежели заради пингвините). Обаче кофти тенденция се наблюдава, като поостарях и вече не ми е толкова интересен. Наскоро се опитах да хвана отново Пияната гора - доскуча ми. (Пияната гора това!!) Почна да ме дразни някаква новопоявила се английска арогантност. (А навремето я нямаше) Такива работи, ше се бракуваме.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri May 13, 2005 3:01 pm 

B. Delvig wrote:
А Даръл..някой да не се е опитал да си направи зоолгическа градина в къщи, след прочитането на една-две книги от него? Май не

Хихи, то не беше вкъщи, щото нашите не даваха, но пък експедиции се правеха сред природата, събиране на разни костенурки, съответно кръщавани Ахил или Арчибалд...За да имам по-природонаучен вид, носех грамадната оръфана сламена шапка на дядо, не знам защо, но тя ми повдигаше самочувствието заедно с бинокъла на вуйчо, та излизахме със сестра ми през най-горещите часове на деня, когато друго освен скакалци няма, и търсехме некое заблудило се животинче...И си донесохме веднъж от Ропотамо един много странен скакалец, приличащ на пръчка, решени че сме открили нов вид. Умря след около месец, после като гледах в музея за такъв скакалец, не видах, може пък наистина да е бил нов вид, знае ли човек :)
А колко съм дебнела да видя как се чифтосват охлюви, беше ми изключително интересно да наблюдавам този процес с нишката, която изстрелват, но немах късмет..и костенурките не ги видях за съжаление...и за двойки богомолки също гледах, беше ми много любопитен процесът на изяждане...но пък поне видях на няколко пъти истинска голяма зелена богомолка, всъщност първия път тя сама ме намери - качи се на ръката ми...страховито изживяване :?
Пак заради книжките на Даръл се запалих по Камерун, даже столицата си направих труда да запомня( :shock: а се произнася трудно), можех да рисувам и границите на страната и гледах къде е ходил Даръл...той ми беше едно голямо вдъхновение :)
Сега като се подсетих за доброто старо време, трябва пак да хвана любимите книжки, че да си се посмея на лафчетата :D

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat May 14, 2005 12:10 am 
Дубъл

Абее тия за детството му си ме кефят и сега максимално, макар някои от експедииците /специално за Ъдвенчър/, така през по-друг поглед сега малко не ме радват толкоз. И все пак на кой не му се ходи в Корфу? :D

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon May 30, 2005 10:07 am 
Дубъл

Бе лесно им е на тех ;). Паразити :) Ма мамчето руууулз. Теодор да ви напомня на някой познат ;ррррр

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon May 30, 2005 10:31 am 
Сърдит смърф

А аз омразих Марго след като претрепа бебетата-таралежчета отпреяждане! :cry: Така се ядосах, че запокитих книгата на втория ред, че да не я гледам и да не страдам! Тя е гъба!

Но книгите са страхотни:))))

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon May 30, 2005 10:33 am 
Дубъл

Ех, а Спиро :) Нема грешка ;). Фана си ги препрочета аз са.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue May 31, 2005 10:10 am 
Сърдит смърф

Как се пише името му на английски бе?

Edit:
Открих го! И посмъртно нямаше да се сетя, че било Durrell!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jun 03, 2005 1:55 am 

Джерълд Даръл винаги е бил врата към добро настроение.
И аз исках да ставам зоолог и мъкнех всякакви животни вкъщи(май още го правя:)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Jun 15, 2006 8:49 pm 
Някой има ли списък на книгите му, както са издавани на български?

Опитвам се да напиша нещо за него в Уикипедия, който иска може да удари едно рамо.

Post subject:
PostPosted: Fri Jun 16, 2006 9:53 am 

Мога да ти кажа кои имам:
Трилогията за Корфу - "Моето семейство и други животни"; "Птици, животни и роднини"; "Градината на боговете";
"На лов за живи животни"
"Зоологическа градина в моя багаж"
"Препълненият ковчег"
"Хванете ми колобус"
"Три билета до Ъдвенчър"
"Двама в степта"
"Пияната гора"
"Шепнещата земя"
"Ай-ай и аз"
"Диви кинозвезди"
"Златни прилепи и розови гълъби"
"Най-доброто от Джералд Даръл" (последната му жена го е "писала" това, сборна книга със снимки, откъси от негови произведения и тн)
Аз други книги лично не съм намирала на български :-)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jun 16, 2006 5:06 pm 
Много благодаря ;-)

Post subject:
PostPosted: Sun Jun 25, 2006 1:31 am 

Спомням си, че първите неща, което прочетох от Джералд Даръл бяха
"Пияната гора" и "Шепнещата земя". Още тогава ме завладя с невероятното си чувство за хумор. След това прочетох и "Три билета до Ъдвенчър", "Моето семейство и други животни" , "Птици, животни и роднини", "Хванете ми колобус" .Аз по принцип си обичам животни и обичам да чета книги на тази тема. като малка мъкнех каквито животинчета ми попаднат в къщи..

Profile  

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 154 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]