All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Последни статии Кратки @ Сивостен Recent articles

Свински бут с бамя

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 14.12.2011

Enslaved - The Sleeping Gods and...

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 08.12.2011

England Medieval Festival

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 01.12.2011

SciFi Series: Grimm

(Ангел Генчев) - 28.11.2011

Band dessinee: Chasseurs de dragons

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 28.11.2011

"Синя луна" от Лоръл Хамилтън

"Зигзаг" от Хосе Карлос Сомоса

"Добрият" от Дийн Кунц

"Милениум: Взривената въздушна кула" от Стиг Ларшон

На книжния пазар. Иво Милев: "Случаите ...

На книжния пазар. Джим Марс: "Сестри ...

На книжния пазар. Томас Родригес Мартинес: ...

На книжния пазар. Курбан Саид: "Али ...

На книжния пазар: Хакан Йел - "Ресторант"

Fringe също с нов сезон

Arkan - Hilal (2008)

(Ivan G. Atanasov) - 17.02.2009

Pathology (2008)

(Angel Genchev) - 24.09.2008

Europa Universalis: Rome

(Ivan G. Atanasov) - 22.09.2008

B.B. King - One Kind Favor (2008)

(Angel Genchev) - 17.09.2008

Zavet (2007)

(T. Hristov) - 16.09.2008

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 18 posts ] 
Author Message
 Post subject: Домашни любимци от България
PostPosted: Sat Aug 26, 2006 1:27 am 
Доматасъ шуклари

Солпуга, Galeodes graecus (на снимката не е уточнен вида). Най-едрото паякообразно в България, 5 до 8 см. Среща се около Петрич и в Кресненското дефиле. Няма отровни жлези и се гледа изключително трудно, имах такова за няколко месеца. Огромен апетит и задължително както за всички паякообразни, жива храна.
Image

Карпатски и италиански скорпион, Euscorpius carpathicus и E. italicus. 3-4 сантиметрови, повсеместно разпространени, или поне първият. Втория уж е по-едър, някои го дават по-светъл, други по-тъмен. Аз лично не бих се наел да ги разпознавам, дори да са един до друг. Крайно непретенциозни домашни любимци, хранят се рядко, само с жива храна. Неприятно, но безопасно ужилване. Успешно съм размножавал.
Image
Image

Тигров паяк, Argiope bruennichi. Най-красивият според мен от семейството на кръстоносците. Подобно на тях прави сферични мрежи, които обаче изискват голямо пространство за отглеждане, което ги прави крайно неудобни за домашни любимци. Бременните женски са доста по-забележителни, отколкото паякът по принцип.
Image

Към паякообразните нека добавим обикновения къщен паяк (род Tegenaria), но по-добре да си го гледате в мазето, отколкото в аквариум. Също така изключително рядък и несрещан от мен черен отровен паяк (Latrodectus tredecimguttatus), единственото реално опасно паякообразно в България. Аз лично не искам и да го срещам, защото заради дребния си размер изглежда абсолютно безобиден. На последно място и като неосъществена мечта ще добавя водния паяк (Argyroneta aquatica), единствения ми известен същински воден паяк. Нека не се бърка с огромното количество сновящи по, около и над водата.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Aug 26, 2006 1:33 am 
Доматасъ шуклари

Сколопендра, Scolopendra cingulata. Доста хищна стоножка, има много характерен стил на ловене на мухи, повдигайки горната част на тялото. Може да се храни и със сурово месо например. Срещат се с различни окраски, моята беше по-тъмна от тази на снимката, има ги с по-червеникави крака. Мисля че са подвидове, но от един и същи вид. Ухапването може да е много неприятно заради отровата, отровни жлези има и по шипчета на краката. Доколкото знам има още един, доста по-дребен вид, който съм засичал на кресненското ханче. Повсеместно разпространена в низините, но все пак рядка. Моята за около 10 години живот в плен беше стигнала близо 16 сантиметра, нормално са по около 10-12.
Image

Къщна стоножка, Scutigera. Всички сте ги виждали по стените, крайно неудобни за домашни любимци поради светкавичното си придвижване и съответно лесно бягащи.
Image

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Aug 26, 2006 1:43 am 
Доматасъ шуклари

Късокрил бръмбар, Staphylinus caesareus. Особеност на семейството са късите елитри (твърдите горни крила). Хищни, посочения вид е най-забележителен (достига към два сантиметра), има още няколко от по-едрите, един черен вид и няколко кафеникави, срещащи се по говежда тор (да дебнат мухи). Един приятел го хранеше предимно с оси. Успешно се размножават през пълен цикъл, като доста странно, спомням си че ларвата не беше типичен червей като при повечето бръмбари, а доста подвижен и подобен на възрастното хищник. Има ги и у София дори.
Image

Воден бръмбар, Dytiscus sp.. Всъщност в България има доста водни бръмбари, от които род Dytiscus не са най-големите, но са хищни, включително и ларвата. Конкретния вид, който гледах беше около 3-4 сантиметра, много хищен, но уви го уморих без да искам с осолено месо.
Image

Освен това съм правил опити с по-едри сечковци, бих искал също с рогачи и носорози, но отглеждането на големи растителноядни бръмбари е загубена кауза. Понякога изобщо не се знае какво ядат и дали ядат.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Aug 26, 2006 1:48 am 
Доматасъ шуклари

Богомолка, Mantis religiosa. Едра и доста лесна за гледане, но уви, живее само едно лято. Успешно съм развъждал до яйца, само дето престоя им в хладилника през зимата нямаше ефекта, за който настояват в книгите. Другият едър вид от род Empusa не съм срещал.
Image

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Aug 26, 2006 1:58 am 
Доматасъ шуклари

Воден скорпион, Nepa sp. всъщност е от полутвърдокрили, или по народному дървеници. Приятно насекомо, може да вирее и на сухо, храни се успешно с мокрици, ако нямате достъп до мамарци или водни магаренца.
Image

Гърбоплавач, Erebia sp.. Друг представител на водните дървеници, има много характерен начин на плуване, но е доста сложно за отглеждане (и хващане).
Image

Други представители са водомерките, едно подобно на гърбоплавача (но плаващо нормално) и по-любопитните водни пръчици (виждал съм прясно препарирана) и нилската водоплавка. Последното достига колосални размери, ужасяващ хищник е и май е само случайно прелитащо през Южна България. Така и не съм срещал.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Aug 26, 2006 10:04 am 
Дядо Йоцо гледа

Абе което ми напомня да питам биолозите - като бях край Белене видях един много интересен паяк, не много голям, но с редуващи се жълто и черно по задната част на тялото - като пчеличка беше :) Малко мяза на онзи горе, но си бяха затворени редуващи се кръгчета черно и жълто.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Aug 26, 2006 2:53 pm 
Доматасъ шуклари

Ако можеш малко допълнителна информация да дадеш, колко голям точно, ако с мрежа, каква форма е имала, или е бил по земята, някаква по-характерна форма - продълговат, кръгъл или друга форма бих могъл да зацепя за какво иде реч :-)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Aug 26, 2006 2:57 pm 
Дядо Йоцо гледа

Ми имаше си паяжина и висеше в центъра й. Не помня формата. Кръгличък.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Aug 26, 2006 3:00 pm 
Доматасъ шуклари

Има някакви други кръстоносцоподобни паяци с такъв вид, но често са с продълговати коремчета и висят над течаща вода. Не им знам рода. Мъжките Аргиопе също са по-дребни, не толкова тумбести и с различаваща се окраска, а самата окраска може да варира и между различните ареали.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Aug 26, 2006 3:03 pm 
Дядо Йоцо гледа

Имаше неква вадичка такава измислена... по-скоро застояваща

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Aug 30, 2006 9:52 pm 
Завършен медик

Крайно време е да взема да се включа с нещо гръбначно.

От рибите, които се срещат у нас, доста могат да се гледат в домашни условия. Проблемът е, че повечето далеч не са така атрактивни както донесените от тропиците.
Лично аз имам слабост към щипоците. Те са доста видове, някои от чуждоземните отдавна са навлезли в традиционната акваристика. Лично аз смятам, че и нашите си ги бива. Изглеждат ето така:
Image

Имат приятен характер и интересно поведение. Трябва да се гледат в добре аериран аквариум, в по-хладна вода и задължително с дребнозърнест пясък, в който обичат да се зариват целите. По някои бидове може успешно да се предсказва времето (стават неспокойни и игриви преди дъжд).

Бодливките са особено интересни с брачното си поведние и отдавна са привлекли вниманието на учени и акваристи. Ето един мъжки в брачна окраска:
Image

За съжаление, у нас и двата вида бодливки, които ни се намират са твърде редки.

От аклиматизиралите се в България чуждестранни риби заслужават да бъдат споменати Слънчевата рибка (вярвам, всеки от вас я е виждал как изглежда) и гамбузията.
Първата е внесена в Европа като декоративна, изпусната е във водоемите и се е разселила буквално навсякъде. Гледа се много лесно, практически не изисква никакви особени грижи, но има лек недостатък на характера и не е добра идея да се гледа заедно с други риби.
Ето я:
Image

Гамбузията е дребна рибка, близка роднина на гупата. Внесена е от Венецуела с цел борба срещу маларията - има голям апетит за разни дребни ларви, включително и тези на маларийния комар. Бързо се е разселила из доста водоеми в страната. Подобно на гупата е живораждаща.
Image

Освен казаните до тук, в домашни условия могат да се гледат и доста други. Включително и обикновени уклейчета (те дори са ми се размножавали).

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Aug 30, 2006 10:28 pm 
Завършен медик

Практически всички български земноводни могат да бъдат отглеждани в домашни условия. Но и тук въпросът опира основно до визия.

Дъждовникът е интересен основно в ларвен стадий, когато обаче трябва да му се осигури изключително чиста и добре аерирана вода. После става твърде голям, лаком, сухоземен и доста неудобен за гледане. Иначе е симпатичен:
Image
А ето ги и ларвите:
Image

Тритоните от край време са ми слабост. Сигурно ако живеех в някое първобитно племе, щяха да са ми тотем. Толкова често сънувам тритони, че съм се чудел нормално ли е това. Сигуро не е, но вече не се чудя...
Най-обичайният вид е големият гребенист тритон:
Image
Това горе на картинката му е брачната окраска, когато е най-красив. Има лек недостатък на характера и не е зле да се отглежда самостоятелно. Също така, понякога е склонен към канибализъм.

Малкият тритон ми е по-симпатичен, най-вече поради факта, че е значително по-джобен формат. Освен това може съвсем спокойно да се отглежда заедно с други животни.
Image

Алпийският тритон е прекалено рядък и не следва да се държи в домашни условия. Още повече, той изисква по-специални условия, които трудно могат да му бъдат създадени. Интересното при него е, че може доста често да си остане в ларвен стадий и така да се размножава. Това свойство се нарича неотения и често се среща сред опашатите земноводни.
Image

Сред жабите, освен краставите, чесновниците и бумките, добър обект за домашно отглеждане е обикновената дървесница:
Image
Изключително е забавна, квака пронизително и то по невероятен начин (с един такъв неочаквано металически обертон). Освен това има навика да си сменя цвета понякога. Да кажем, тези, които аз си гледах бяха до едно време зелени, после едната си остана зелена, а другата придоби някакъв странен алуминиевосив цвят, после зелената стана кафява, сивата стана пак зелена и така...
Хранех ги с хлебарки, които поглъщаха по твърде лаком начин.
Важно е да се отбележи, че терариумът, в който се отглеждат трябва да бъде добре затворен. С тези вендузки по пръстчетата се катерят идеално и въху вертикална стъклена повърхност.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Aug 30, 2006 10:36 pm 
Дядо Йоцо гледа

Хахаххаха жабките са култови, да :) Дървестните винаги са ме кефели с тоя наситен зелен цвят и вендузките :)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Aug 30, 2006 10:41 pm 
Доматасъ шуклари

О да, имахме с брат ми по едно време и двойка гребенести тритони. Изключително приятни и хрисими животинки по моите впечатления. Виж, пронизителното квакане на дървесницата биде изпитано еднонощно и се разбра че няма да го бъде. Всъщност може и да не е било дървесница, много малък бях. Но си спомням че квакаше само на тъмно. Готинки са, но страстта ми винаги ще си останат безгръбначните.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Aug 30, 2006 10:42 pm 
Emeritus

Това ми напомня, как с Айсам на Витоша веднъж за 45 минути изброихме 9 тритона, без да се отделяме от пътеката. Действително са симпатични гадинки, което не мога да кажа за дървесниците. Не знам защо, но просто ме дразнят дребните гадинки. Може би точно заради крясъка, който ми напомня на ежегодния преглед "Нова българска музика".

Инак аз изключително често сънувам паяци, но нямам особено влечение към тях. Черния отровен паяк съм го виждал, веднъж, разминахме се почтително с гадинката, вярно е шушумигава. На някои хора може да им е известен под името 'каракурт'.

Profile  

Post subject: Re: Skorpioni
PostPosted: Mon Jun 25, 2007 1:45 am 
По какво се различават мъжкия и женския карпатски скорпион

Post subject:
PostPosted: Mon Jun 25, 2007 8:08 am 
Доматасъ шуклари

Мъжкият е с по-дебели щипци и жило.

Profile  

Post subject: Re: Домашни любимци от България
PostPosted: Sun Oct 10, 2010 5:44 pm 

Добър ви ден, още от малък съм запален на тема Буболечки и общо взето паякообразни. Въпросът ми е:
Хванах си карпатски скорпион ама не можах да намеря в нета , каква среда да му направя в аквариума и става ли да го храня с Мухи ( поне докато ги има и тях) вода мокря по малко за "атмосфера" ^^

а също така имам вече от 4-5 месеца паяк Scytodes ( плюещ паяк ) По дяволите много е симпатичен яде каквото му дам стига да мърда, но за жалост ме е страх да го местя защото е много крехък.

Та ако ми каже някой за средите как да ги направя за да им е добре на тях ще съм много благодарен.

Profile  

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 18 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]