All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Последни статии Кратки @ Сивостен Recent articles

Свински бут с бамя

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 14.12.2011

Enslaved - The Sleeping Gods and...

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 08.12.2011

England Medieval Festival

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 01.12.2011

SciFi Series: Grimm

(Ангел Генчев) - 28.11.2011

Band dessinee: Chasseurs de dragons

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 28.11.2011

"Синя луна" от Лоръл Хамилтън

"Зигзаг" от Хосе Карлос Сомоса

"Добрият" от Дийн Кунц

"Милениум: Взривената въздушна кула" от Стиг Ларшон

На книжния пазар. Иво Милев: "Случаите ...

На книжния пазар. Джим Марс: "Сестри ...

На книжния пазар. Томас Родригес Мартинес: ...

На книжния пазар. Курбан Саид: "Али ...

На книжния пазар: Хакан Йел - "Ресторант"

Fringe също с нов сезон

Arkan - Hilal (2008)

(Ivan G. Atanasov) - 17.02.2009

Pathology (2008)

(Angel Genchev) - 24.09.2008

Europa Universalis: Rome

(Ivan G. Atanasov) - 22.09.2008

B.B. King - One Kind Favor (2008)

(Angel Genchev) - 17.09.2008

Zavet (2007)

(T. Hristov) - 16.09.2008

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject: Бонсай
PostPosted: Sun Mar 18, 2007 1:27 pm 
Murderator

Ако някой знае или е чел как да си направи бонзай, да пише тук. Още от 10 годишен искам да си направя, но никъде не мога да намеря как става.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sun Mar 18, 2007 1:29 pm 

Ами не можеш да намериш, защото не е бонзай, а бонсай :wink: Пробвай в гуугъл.

in short our pal is doomed...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sun Mar 18, 2007 1:32 pm 
Murderator

Мерси много :happy: !

Ако някой друг иска да узнае как да си направи бонсай - ТУК

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sun Mar 18, 2007 4:28 pm 
Завършен медик

Аз знам и най-старият ми е тъкмо на 10 години. :-)

На въпроса: "Как да си направим бонсай?", отговорът е: "С много търпение." То не е едно нещо, което трябва да сториш и дръвчето е готово. Изискват се години редовно подрязване и непрекъснати грижи.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sun Mar 18, 2007 4:43 pm 
Murderator

Ти ли си си го правил или е купен?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Mar 19, 2007 10:01 pm 
Завършен медик

Всичките сам съм ги правил. Сред тези, които се продават рядко се намират що-годе добре направени дръвчета и те са твърде скъпи.
Работата е там, че за "състаряването" използват твърде варварски техники, резултатите от които не могат да се оправят с години. Е, за какво ми е да купувам, като за толкова години, за колкото мога да приведа дръвчето в смислен вид, за същото време ще си направя друго по свой вкус?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Mar 19, 2007 10:12 pm 
Murderator

Сигурно е така, не съм много запознат с методите. Ще ми кажеш ли как да го направя, знам, че е мног дълъг и сложен процес, но поне на етапи? Кога да започна (сезон, знам че е от значение), с какво дърво, от къде и пр., като за начало. Винаги съм искал да си имам собствен бонсай, но не купен или подарен, а отгледан от мен - това ще ми бъде много красив спомен до края на живота (ако успея да го направя)! Така, че те моля да ми помогнеш.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Mar 20, 2007 11:31 pm 
Завършен медик

Сега е добро време за начало, макар че годината доста подрани... Проблем е, че нямам никакво време тези дни. На следващото време, ще пусна нещо по темата.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Mar 20, 2007 11:42 pm 
Murderator

Мерси много! Когато имаш повече време почвай с инструкциите.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Mar 27, 2007 11:17 pm 
Завършен медик

Дойде ред и на моето включване за бонсаите...

Има много неща из нета и книжките, които са добри и полезни за всеки, който би искал да си отгледа бонсай, така че аз няма да се спирам конкретно на техниките. За тях нямам време, няма място, а и както вече казах, описани са достатъчно подробно другаде. Предпочитам да се спра на някои моменти, които заслужават по-съществено внимание.

Преди всичко, с бонсаите, както и с всяко друго нещо, човек в практиката придобива нещо като стил, който го ръководи и дава рамка на произведението. Няма такова нещо като “великото бонсайно познание”. Всичко си зависи от нагласата на човека. Това, което аз казвам по-долу, то е всъщност моят “стил”.

Първото нещо, което трябва да се избира, като се захване човек с отглеждане на бонсай, това е вида дръвче. Дори аз бих разширил това на “вида растение”, защото от много храсти и дори лиани стават прекрасни бонсаи.
Особено за начинаещия, следните качества ще са особено желани:
Да има дребни листа. Това е много важно за съразмерността на бонсая. Действително, листата подлежат на смаляване, но в някакви граници. Японският орех може да е прекрасно дърво, но перестите му листа достигат до метър дължина. Колкото и да ги смаляваме, трудно можем да ги докараме до приемлив размер като за саксийно дръвче. Същото важи за конския кестен, ясена, каталпата, албицията, смокинята, чинара, авокадото и други подобни. Добри в това отношение са брястът, чимширът, глогът, японският клен, джанката, трънката, габерът, повечето хвойни и др.
Да издържа на подрязване. На това условие отговарят повечето достъпни дървета и храсти, може би с изключение на някои иглолистни.
Да има дребни цветове и плодове. И това е като листата. По тази причина, магнолията не става за бонсай. А от ябълките и крушите, само дребноплодните разновидности (декоративни ябълки и диви круши) са подходящи и то за по-големшки бонсаи. По този показател са подходящи всички розоцветни дървета и храсти.
Бързият растеж не е чак толкова задължителен, но е хубаво и желателно качество.

Друго нещо, на което няма да се спирам, защото са ми необходими илюстрации, пък е и добре описано навсякъде, това е стилът бонсай. Това е грубо казано, “жанра”, в който се вписва дръвчето. Има множество видове и класификации, лично аз предпочитам максимално естествено изглеждащите.

Трето нещо е размерът. На практика, един бонсай спокойно може да бъде висок и колкото мене. Никак не е задължително да бъде 5 сантиметрова миниятюра. Дори аз повече харесвам по-големите дръвчета, защото при тях съразмерността се постига доста по-убедително.

Що се отнася до техниките, препоръчвам класическото кастрене и оформяне. Изпълненията с тел, дето ги описват по всички ръководства не ги харесвам и никога не съм ги прилагал. Вместо това, използвам връвчица, с която притеглям клоните в желаната посока и летвички, когато трябва да раздалеча някой клон от друг. Това са класически японски техники, които са се използвали много преди да открият армироването с тел. Основен съвет е, че за да изглежда едно дърво старо, главните му клони трябва да вървят в хоризонтална посока. Има правило, че от където и да се погледне бонсаят, короната му трябва да образува триъгълник, но това по-скоро следва да се възприема като общо напътствие.

Важен проблем е снабдяването с дърво и саксия. Що се отнася до дървото, оптималните варианти са дръвче от природата или от разсадника. Сред местностите, подходящи за намиране на готов бонсай са скалите, местата с постоянен силен вятър, пасищата (на мен те са ми много любими; овцете могат да ти спестят години работа). Най-подходящото време за взимане на такова дръвче е ранната пролет, точно преди разлистването, но може и наесен, скоро след листопада. Като се взима, по-добре да не се човърка много около фините разклонения на централния корен и дори когато се наложи той да се среже високо, около по-горните му разклонения трябва да има много пръст, която при никой случай да не се изронва, а да се запази в колкото се може по-пълен обем. Хубаво е да се събере и една торба пръст от мястото, в която дръвчето после да се посади.
Предимствата на разсадниковите дръвчета са, че могат да се вземат по всяко време на годината, има богат асортимент на видове, включително интересни и екзотични и с прихващането рядко има проблем.
Що се отнасдя до саксията, това у нас е истинско бедствие. В България почти не се произвеждат характерните плитки и разляти саксии за бонсай. Има една фирма, дето като дойде изложбата на цветя в НДК, от техния щанд си купувам, но по цветарските магазини е по-скоро изключение да се намери саксия за бонсай.

Ами, като че ли е това... Ако съм пропуснал нещо съществено, ще допълвам.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Apr 11, 2007 6:08 pm 
Murderator

А как точно става това "смаляване" ?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Apr 11, 2007 10:33 pm 
Завършен медик

Ако трябва да го побера в една дума, тя ще е "подрязване". В крайна сметка, всичко се свежда до това: подрязват се клони, листа, корени. Като за всяко нещо си има правила.

Клоните се подрязват в зависимост от вида на растението, най-често през ранна пролет. Срязват се с кос разрез над пъпка, като се гледа посоката на пъпката (все пак, натам ще тръгне бъдещият филиз). За предпочитане е пъпката да е под клона, а когато е отстрани се преценява според случая.

Корените се подрязват при пресаждане. Отрязват се дългите и усукани корени, също и централния корен (постепенно с всяко пресаждане) така, че да останат хубави, здрави и добре разклонени скелетни корени. Когато бонсаят натрупа години, все по-малко се налага да се подрязват корените му.

Листа се подрязват по две причини. Преди всичко, отрязват се листа, които са в дисхармония с дръвчето. Най-често това са листа, израстващи от централното стъбло.
Другата причина е с цел смаляване. Принципно, при постигане на достатъчно гъста корона, листата сами си се смаляват. Ако по някаква причина това не е в задоволителна степен, могат да се подрежат - всяко листо се отрязва наполовина. Дръвчето се слага на прохладно и сенчесто място, често се пръска с вода. Скоро подрязаните листа опадат сами, а на тяхно място се появяват нови, които са значително по-малки. Аз това не съм го правил, защото моите дръвчета си имат достатъчно добри листа. Доста изтощителна процедура е.

Друго нещо е състаряването. То се постига чрез оформяне на клоните и стъблото. Лично аз предпочитам това да става чрез теглене с връвчица, раздалечаване с летвички и пр. В повечето книги се описва т.нар. армироване с тел. Не го харесвам, не съм го и правил. Около клончето се увива тел, с която му се придава желаната посока и така стои няколко месеца.
Основен принцип е клоните да имат хоризонтален ход. Това е, което прави дръвчето да изглежда старо.
Хубаво е и да се вижда по някой друг надземен корен. Съществува специален стил бонсай, при който ефектът от уплетените въздушни корени е основен и търсен.

Profile  

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 12 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]