All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Последни статии Кратки @ Сивостен Recent articles

Свински бут с бамя

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 14.12.2011

Enslaved - The Sleeping Gods and...

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 08.12.2011

England Medieval Festival

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 01.12.2011

SciFi Series: Grimm

(Ангел Генчев) - 28.11.2011

Band dessinee: Chasseurs de dragons

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 28.11.2011

"Синя луна" от Лоръл Хамилтън

"Зигзаг" от Хосе Карлос Сомоса

"Добрият" от Дийн Кунц

"Милениум: Взривената въздушна кула" от Стиг Ларшон

На книжния пазар. Иво Милев: "Случаите ...

На книжния пазар. Джим Марс: "Сестри ...

На книжния пазар. Томас Родригес Мартинес: ...

На книжния пазар. Курбан Саид: "Али ...

На книжния пазар: Хакан Йел - "Ресторант"

Fringe също с нов сезон

Arkan - Hilal (2008)

(Ivan G. Atanasov) - 17.02.2009

Pathology (2008)

(Angel Genchev) - 24.09.2008

Europa Universalis: Rome

(Ivan G. Atanasov) - 22.09.2008

B.B. King - One Kind Favor (2008)

(Angel Genchev) - 17.09.2008

Zavet (2007)

(T. Hristov) - 16.09.2008

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 30 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Последно, маг или пироман играеш?
PostPosted: Thu Jan 17, 2008 3:30 pm 
Точно този въпрос зададох след последната сесия. Сега реших да го направя на статия, макар и кратичка.

И така, как в повечето случаи се играе маг в РИ? Обикновено разполагаме със самоходна машина за огнени кълбета, която не ще и не ще да влезе в близък бой, даже се възмущава от идеята, че може да й се наложи. За сметка на това се размотава из потенциално опасни ситуации, върши наемнически услуги срещу заплащане и се държи арогантно. Ако се стигне до битка, първата реакция е мълния или...

--
Прочети тук: http://www.sivosten.com/content.php?review.794

Reply with quote  
 Post subject: Re: Последно, маг или пироман играеш?
PostPosted: Thu Jan 17, 2008 10:09 pm 
The Chair of Indefinite Studies

Като идея и замисъл статията е много добра- подобни бих искал да виждам писани от българското ролево общество (колкото и да буди смях в някой последното словосъчетание).

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Sat Jan 19, 2008 1:04 pm 
Star-crossed voyager

Ами, Галеане, то от самото ролево общество зависи :lol: :lol: .

P.S. А как съм го постнал този отговор първоначално в темата за групата по света на мрака не ме питайте. Дали в кафето не са ми сложили нещо :? .

The moment may just last

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Jan 22, 2008 12:34 pm 

Quote:
подобни бих искал да виждам писани

Ми ако обясниш какво иде да рече "подобни", току виж си си вдигнал вероятността да ги получиш.
Щото и аз може да искам "такова", обаче ако не си кажа какво е то, никой няма да ми даде. :dry:

Иначе, радвам се че Сивостен изисква от несъгласните с някоя статия да напишат друга, самостоятелна(която не е задължително да бъде публикувана). Хем се вдига производителността, хем се избягват дупликите и се стига до едно чисто и неопетнено еднопосочно общуване. Почти като ЧКД :roll:

На автора ще препоръчам да престане да смесва жанровете и ситуациите. Така ще си реши 10% от проблемите. После да ги направи изрично ясни за всички играещи, разделяйки се с несъгласните. 50% решение. Накрая, може и да си потърси система която да отговаря на жанра който си представя. Един WFRP2 например или някое от хилядите недомислени и самовлюбени инди заглавия в нета. 100% покритие на проблема.

Last edited by Yago on Tue Jan 22, 2008 12:48 pm, edited 1 time in total.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Jan 22, 2008 12:41 pm 
The Chair of Indefinite Studies

Oтвори първата страница на rpg.bg. ще видиш куп безползени статии, откоито не се интересува никой. Тоест най-много 5-6 души. Сравни с тази статия и виж колко потенциални хора биха се заинтересували и би им свършила работа. Отговорът на "Защо?"- е до голяма степен отговор на въпроса ти.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Jan 22, 2008 12:50 pm 

Gallean wrote:
Oтвори първата страница на rpg.bg. ще видиш куп безползени статии, откоито не се интересува никой. Тоест най-много 5-6 души. Сравни с тази статия и виж колко потенциални хора биха се заинтересували и би им свършила работа. Отговорът на "Защо?"- е до голяма степен отговор на въпроса ти.

Тази статия е напълно безполезна за всеки човек с който съм играл повече от 1 сесия. Това са вероятно доста малко хора, на фона на общата бройка - едва 20ина души. Но ме съмнява статията да е полезна за повече. Затова не ми се прави на хитър, а отговори на конкретно зададения въпрос.

За сравнение, статиите за кръчмите бяха далеч по-полезни и ясни.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Jan 22, 2008 5:14 pm 

Казано накратко-искрено се надявам, че повечето хора нямат нужда от подобна статия. По мои наблюдения обаче, доста хора имат.
Благодаря и за съветите, но WFRP2 има прекалено много неща, които не ми допадат и които не виждам смисъл да обсъждам в момента.

Do you think Helen would have launched a thousand ships had she been moderately pleasant, and reasonably attractive in a good light?- Lugh, on the subject of sex in RPGs, on RPG.net
Weird crazy shit happens. You can either laugh or cry. It hurts less to laugh. -Old Geezer, RPG.net

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Jan 22, 2008 5:50 pm 

А все пак, намерил ли си система, която за отговаря на проблема? И кой от примерите които си посочил илюстрира жанра(жанровете), които би искал да играеш в идеалния случай? Конан? Властелина на пръстените? Бойния Чук? ДнД?

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Jan 22, 2008 8:54 pm 
Emeritus

Бе Бойния Чук може да реши проблема. Просто защото там номерът с "Горещ привет! Аз съм Пламен Огнянов, маг на огъня, от с. Въглен и съм тръгнал да търся изгората си" не минава системно. Ма много грубо решение е това там, малко верно като с чук.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Jan 22, 2008 9:04 pm 

Ами и на мен това ми е проблема-или решението е или прекалено грубо, или има дупки, които опитните мънч...играчи:) лесно намират:).
Както и да е, винаги съм мислил, че решенията чрез повишаване на нивото на "съзнателност" на играчите са по-трайни и по-надеждни. Но оже и просто да съм прекалил с четенето на Конфуций, не знам:).

Do you think Helen would have launched a thousand ships had she been moderately pleasant, and reasonably attractive in a good light?- Lugh, on the subject of sex in RPGs, on RPG.net
Weird crazy shit happens. You can either laugh or cry. It hurts less to laugh. -Old Geezer, RPG.net

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jan 23, 2008 10:08 am 

Бойния чук като система съм имал предвид, не като сетинг, въпреки че според мен и сетинга ще ти помогне. Тъй като нееднократно споменаваш тъмни сделки, опасна за ползвателя магия, отговорно отношение към магията, магове които си разнасят меча, за да не им се налага твърде често да се облягат на заклинанията си... а там има точно такива неща, при това сравнително просто поднесени(и следователно лесни за открадване и адаптиране към други сетинги и системи).

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jan 23, 2008 1:36 pm 
Emeritus

Ма и аз съм го имал предвид като система, заради кариерите, дето ти се падат.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jan 23, 2008 4:34 pm 

Yago wrote:
Бойния чук като система съм имал предвид, не като сетинг, въпреки че според мен и сетинга ще ти помогне.

И аз те разбрах правилно, не се безпокой:).
Но кариеристката система не ми допада особено. За механиката на битките въобще мълча:)!

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jan 23, 2008 6:49 pm 

Преди около седмиц.а пуснах едно мнение м "гледна" точка но тъй като то явно няма да види бял свят пускам редактирана версия и тук.

Значи:

Ако се облегнем на примери от Конан маговете биват най вече два вида.

първите правят съвсем прости магийки - първите разчитат най-вече на прости, но ефектни магии (най-вече - илюзорни) Примери много - Тот-амон, които често се разхожда сред биещите се без никой да го забележи поради високите му хипнотични умения( Конан Пирата, Конан от Аквалония) тотрасемек, който кара Нефертити да си предсави четири струйки дим за четири змии (Сенки в Замбула) и др.

Втори, които са доста по-редки и изключително могъщи се опират на разположението на звездите (Конан и съкровището на Аклат или нещо подобно) , както и Ксалтътън който променя цели светове. такива магии обаче са сложни, трудни за изпълнение, и се правят рядко.

Дори великият Тот - Амон се чувства изключително изтощен следв като пренася тялото си на значително разстояние ( Конан пирата) макар дълго да се е подготвял.

толкова по въпроса за видовете магове. аз лично си мисля, че е глупаво да играеш един "напомпан" маг, да изпозваш призоваване на демони магия и после поради изтощението ти един стрелец да те очисти (а отиде ли си маг с него си отиват и магиите му) когато можеш просто да минеш незабелязан. Нека да е прост фокус, но върши работа.

И друго - защо маговете не се били ориентирали към икономическа магия - защото няма нужда - маговете са два вида - добри и лоши. добрите ще направят добра магия с която да си заслужат прехраната, а лошите ще направята зла магия с която да изнудят хората на някое селище да им я дадат. Просто е.

от майчина целувка е родена.

Усмивката - тя води двама млади
към върхове и звездопади.
Усмивката

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jan 23, 2008 7:07 pm 
Emeritus

Бяхме ти изпратили едно съобщение да го пуснеш като форумен пост за тая гледна точка.

Всичко мога да преглътна, но това е изключително късогледо и наивно:
Quote:
И друго - защо маговете не се били ориентирали към икономическа магия - защото няма нужда - маговете са два вида - добри и лоши. добрите ще направят добра магия с която да си заслужат прехраната, а лошите ще направята зла магия с която да изнудят хората на някое селище да им я дадат. Просто е.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jan 23, 2008 7:39 pm 
No, don't do that. No, really don't. Really.

Ми нема и да види, Деърдевил, щото чукча освен писатель трябва да е и читатель. Подебелявам и почервенявам, та барем го видиш тоя път, щото тия малки текстчета над формите за гледна точка, предлагане на статия или участие в конкурс не са там, за да е хармонично изглеждаща страничката.

Quote:
Единственото задължително условие към предложенията е те да бъдат с формат на пълноценна статия или ревю, т.е. не като отговор, забележки или коментари към изходния текст.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jan 23, 2008 10:57 pm 

Daredavil wrote:
Преди около седмиц.а пуснах едно мнение м "гледна" точка но тъй като то явно няма да види бял свят пускам редактирана версия и тук.

Значи:

Ако се облегнем на примери от Конан маговете биват най вече два вида.

първите правят съвсем прости магийки - първите разчитат най-вече на прости, но ефектни магии (най-вече - илюзорни) Примери много - Тот-амон, които често се разхожда сред биещите се без никой да го забележи поради високите му хипнотични умения( Конан Пирата, Конан от Аквалония) тотрасемек, който кара Нефертити да си предсави четири струйки дим за четири змии (Сенки в Замбула) и др.

Втори, които са доста по-редки и изключително могъщи се опират на разположението на звездите (Конан и съкровището на Аклат или нещо подобно) , както и Ксалтътън който променя цели светове. такива магии обаче са сложни, трудни за изпълнение, и се правят рядко.

Дори великият Тот - Амон се чувства изключително изтощен следв като пренася тялото си на значително разстояние ( Конан пирата) макар дълго да се е подготвял.

толкова по въпроса за видовете магове. аз лично си мисля, че е глупаво да играеш един "напомпан" маг, да изпозваш призоваване на демони магия и после поради изтощението ти един стрелец да те очисти (а отиде ли си маг с него си отиват и магиите му) когато можеш просто да минеш незабелязан. Нека да е прост фокус, но върши работа.

Дали масовата хипноза е по-проста или не от призоването на демони, не знам-въпрос на система:). Но Кажи ми, какво друго е "заслужаването на прехраната" от страна на "добрите" магове, ако не икономическа магия и защо мислиш, че "добрите" магове няма да се ориентират към по-изгодните й форми?
Пиша ги в кавички, понеже ако играя "зъл" маг, спокойно мога да си заработвам прехраната честно, за да не си създавам проблеми-въпросът е каква ми е целта и колко риск съм склонен да поема:).

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu Jan 24, 2008 4:14 pm 

по разглеждайки по същество разликата,
черните магове искат да завладеят света, а белите
допринасят за неговото добруване. Вярвам поне това няма никой да оспори. (За пример - разликата между Гандалф и Саруман) И едните и другите владеят могъщи магии, но един всеки маг обикновено се насочва към магии в които е "тесен специалист", тъй като не може да разбира от всичко - от лечение на рани, през четене на руни та до демонология. Обикновено (но не е задължително) тъмните магове се занимават с "тъмни" науки - примерно с демонология или с черна магия или с нещо подобно, а белите магове са обратният случай - например със защита от демони.

В крайна сметка от един черен маг би могло да се очаква да пусне демон над едно село или пък да прокълне реколтата му, или да направи мор за добитъка или нещо от отя род, докато от бял маг - точно обратното - да направи благословия, да вдигне прокялтие и т.н. И единият и другият могат да спечелят пари - единият като изнуди хората да му дадат, а другият като му дадат от благодарност че ги е отървал от проклятието.
в този ред на мисли, ми е много любопитно как си представяш да играеш зъл маг и едновременно с това да не си създадеш проблеми - та нали щом си зъл автоматично ще задействаш закона на Нютон* и добрите магове ще те атакуват при първа възможност.
*Закона на Нютон гласи, че всяко действие среща равно по сила и противоположно по големина противодействие

П.С.
А за масовата хипноза - не знам, аз лично смятам, че един фокусник -хипнотизатор, който държи умовет на десетина човека не извършва толкова сложна операция, колко един шаман който цял живот се е готвил да бъде посветен, за да може да изпълнява обредите си по призоваване на духовете (демоните). Въпрос на лично схващане.

Никого не ангажирам с мнението си. Всичко това е мое лично мнение и се рдавам, че толкова хора взимат присърце проблема. Просто изказвам в една дискусия моите размисли и доводите за тях.

Усмивката

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu Jan 24, 2008 4:30 pm 
Emeritus

А кой по дяволите ви каза, че трябва да разделяме магьосниците на добри и зли? Това да не ви е "Приказки от целия свят"?

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu Jan 24, 2008 4:47 pm 

Daredavil wrote:
по разглеждайки по същество разликата,
черните магове искат да завладеят света, а белите
допринасят за неговото добруване. Вярвам поне това няма никой да оспори. (За пример - разликата между Гандалф и Саруман)

в този ред на мисли, ми е много любопитно как си представяш да играеш зъл маг и едновременно с това да не си създадеш проблеми - та нали щом си зъл автоматично ще задействаш закона на Нютон* и добрите магове ще те атакуват при първа възможност.
*Закона на Нютон гласи, че всяко действие среща равно по сила и противоположно по големина противодействие

Аз го оспорвам, при това го правя за твое добро. вярвай ми, можеш да срещенеш и по-невъздържани оценки от моята.
И така, представи си бял маг, който се опита да наложи своята воля над няколко разединени народа, за да ги предпази от заплахата на Злата Империя-както е започнал Саруман. Или се представи оня идиот, дето вземе да избие всички червеи, да не ядат на хората посевите-и чак после разбира, че всъщност червеите си имат място в екосистемата:).
От друга страна си представи моят черен маг, който се мъкне по партита, осигурява любовни еликсири, отрови, проклятия и разваляне на проклятия (понякога, поставени от него самия)-всичко това срещу заплащане със съответните пари, услуги или и двете.
На кой предричаш по-дълъг живот?
И за какво ми е да управлявам свят, в който и без това получавам всичко, което искам-а робите за жертвоприношения струват просто пари и липса на скрупули? За да се занимавам с градоустройство, при условие, че така или иначе аз имам охрана, всички възможни обществени услуги (и някои, за които обществеността не може и да сънува) и възможност да задоволя всяко свое желание?
Същевременно, моят маг изпълнява важната роля да предлага по-лесни изходи за решаването на проблемите им (иначе казано, да прави подчинението на друга върховна власт не толкова досадно) на идиоти, които иначе биха се клали по бойните полета с аристократично достойнство. Не, че на някой му пука за тях, ама покрай тях и доста обикновени хора биха си отивали. А твоят бял маг вероятно кара простите хорица да съберат сили и да се бият с легионите на Империята, при което голяма част от тях просто са обречени-в името на някаква абстрактна цел, най-вероятно.
Сега си помисли кой ще бъде запомнен в историческите книги като допринесъл най-много за добруването на обществото :-D !

Иначе се радвам, че виждаш разширеното приложение на третият закон на Нютон, но там има и една особеност. Ако не преценяваш правилно последствията от действията си, пък и да ги преценяваш, можеш да станеш нарицателно за поговорката, че "пътят към Ада е покрит с добри намерения":).
Това в случай, че изобщо разделяме маговете на "бели" и "черни", според мен обаче липсата на подобно разделение основанията за подобно разделение са не повече (и не по-малко), отколкото при хората с мечове:)!

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu Jan 24, 2008 5:26 pm 

м-дааа има такъв момент, че за да бъде повален един черен магьосник измират немалко от неговите противници, но както е казано "целта оправдава средствата".

ОТ друга страна съм съгласен, че невинаги маговете тясно се специализират на черни и бели (мисля че го казах по-горе), но пък ако от друга страна приемем делението с всичките му условности, то значи нещата не са съвсем такива каквито ги описваш. Да наистина - белият маг може да отиде да прични злини, или черният добрини,както си го описал, но важното е НАМЕРЕНИЕТО! Намерението на Белият маг е да върши добрини и това го оправдава (според мен). Така например ако знаеш, че някой ще стане диктатор от типа на Сталин или Хитлер и ти можеш да го спреш да като го убеш (или дори ако се наложи - да убиеш и пет-шест човека от охраната му) - кое ще е по-неморално - да убиеш един диктатор или да го оставиш да живее и да умрат 25 милиона? В този ред на мисли понякога целта оправдава средствата. Въпросата е само къде е границата (между доброто и злото). Защото тя е тънка.

Вторият въпрос беше - защо един черен маг ще се стреми към световно господство, когато това създава повече проблеми. категорично не съм съгласен. Първо зависи от какво ще е армията на един черен маг - не рядко черните магове използват зомбита (поне полвината Конан истории са такива) които нито ядат, нито пият, нито се оплакват от тежка работа и изпълняват стриктно работа, постоянно се увеличават, бият се добре и имат дотолкова мозък, че да не нападат човека който ги е призовал. Второ - повече територия е равно на повече блага - роби, робини, подправки, злато, скъпоценни камъни, скъпи платове и какво ли още не. като не ги искаш - продавай ги.
И защо ти трябав да се занимаваш с градоустройство - на твойте зомбита не им пука особено как изглежда градът, но на теб ако ти пука нареди им да ти построят нов дворец.

П.С. Изключително се радвам, че някой мисли различно от мен. Това значи че по темата за маговете има мнения и мнения. Всеки има свой начин на мироглед. Много щях да съм нещастен ако всички бяхте съгласни с мен, защото това щеше да предполага "дикттатура на пролетариата"

Иначе съм съгласен - делението на мавоте на "бели" и "черни" е твърде условно използвах го схематично за да покажа някои основни разлики.

Усмивката

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu Jan 24, 2008 6:37 pm 

Daredavil wrote:
м-дааа има такъв момент, че за да бъде повален един черен магьосник измират немалко от неговите противници, но както е казано "целта оправдава средствата".

ОТ друга страна съм съгласен, че невинаги маговете тясно се специализират на черни и бели (мисля че го казах по-горе), но пък ако от друга страна приемем делението с всичките му условности, то значи нещата не са съвсем такива каквито ги описваш. Да наистина - белият маг може да отиде да прични злини, или черният добрини,както си го описал, но важното е НАМЕРЕНИЕТО! Намерението на Белият маг е да върши добрини и това го оправдава (според мен). Така например ако знаеш, че някой ще стане диктатор от типа на Сталин или Хитлер и ти можеш да го спреш да като го убеш (или дори ако се наложи - да убиеш и пет-шест човека от охраната му) - кое ще е по-неморално - да убиеш един диктатор или да го оставиш да живее и да умрат 25 милиона? В този ред на мисли понякога целта оправдава средствата. Въпросата е само къде е границата (между доброто и злото). Защото тя е тънка.

Вторият въпрос беше - защо един черен маг ще се стреми към световно господство, когато това създава повече проблеми. категорично не съм съгласен. Първо зависи от какво ще е армията на един черен маг - не рядко черните магове използват зомбита (поне полвината Конан истории са такива) които нито ядат, нито пият, нито се оплакват от тежка работа и изпълняват стриктно работа, постоянно се увеличават, бият се добре и имат дотолкова мозък, че да не нападат човека който ги е призовал. Второ - повече територия е равно на повече блага - роби, робини, подправки, злато, скъпоценни камъни, скъпи платове и какво ли още не. като не ги искаш - продавай ги.
И защо ти трябав да се занимаваш с градоустройство - на твойте зомбита не им пука особено как изглежда градът, но на теб ако ти пука нареди им да ти построят нов дворец.

П.С. Изключително се радвам, че някой мисли различно от мен. Това значи че по темата за маговете има мнения и мнения. Всеки има свой начин на мироглед. Много щях да съм нещастен ако всички бяхте съгласни с мен, защото това щеше да предполага "дикттатура на пролетариата"

Иначе съм съгласен - делението на мавоте на "бели" и "черни" е твърде условно използвах го схематично за да покажа някои основни разлики.

Принципът, че "целта оправдава средствата" е калсически начин да се опише падението на нещо, което изначално е било добро. За справки-Саруман, Дарт Вейдър от класиката:). И по същата логиока стигаме и до оправдаването на човешките жертвоприношения, които спасяват живота на повече хора, така че намеренията някак си, невинаги са достатъчни. Има един известен цитат на Ницше по този повод, който е сложен и за мото на една популярна игра:).

По въпроса за световното господство-ти може и да не си съгласен, според психиатрията обаче жеалнието за световно господство се нарича мегаломания и е психическо отклонение. А това, че може да го иска и в името на посторяването на "рай на Земята" по твоите разбирания би трябвало да го направи добър, което донякъде ме смущава.

Това със зомбитата пък е тотално безсмислено. Аз те попитах, какво точно ми дава теоретичното световно господство-още не си ми казал нито една причина, защото "повече" (от всичко) мога да получа, играейки черен маг, просто като разширя мрежата си от влиятелни познати:). Но лиспата на стремежи към световно господство определено ми гарантира повече сигурност, просто защото избягвам споменатият от теб Трети закон на Нютон:).

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu Jan 24, 2008 6:41 pm 
No, don't do that. No, really don't. Really.

Абе нужно ли е да се цитирате всеки път? Еле па кат е писано максимум през пост, да не говорим от предишния...

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu Jan 24, 2008 8:00 pm 

Асене, явно не си ми разбрал, поради което ще бъда маскмилано кратък и пределно ясен.

По първия - въпрос - вече казах, че когато използваме фразата "целта оправдава средствата" границата между добро и зло е тънка, но това не значи че съвсем трябва да я отричаме. Приведох един пример - няма да привеждам втори. Ако не съм успял с един няма да успея и с хиляда. Но наистина смятам, че понякога животът на един човек може да се пожертва в името на човечеството. Или както гласеше Нулевиян закон на робитиката "Робът на бива да убива човек или да допусне смъртта човек, освен ако това не застрашава съществуването на човечеството" (е - нещо такова беше)

По втория въпрос - никога не съм спорял, че желанието за световно господство се нарича мегалолания, само казах че според мен то е характерно за ПОВЕЧЕТО от черните магове ПРИ ОПРЕДЕЛЕНИ УСВНОСТИ (например ако приемем че можем да разделим черните и белите магове на "добри" и "лоши" ). И да - репликата ми бе, че когато един човек увеличи жизнето си пространство, благата с които разполага се увеличават в смисъл на това, че той разполага с повече ресурси - роби, пари, газ, нефт, електрон - такива неща. А не както си ме разбрал, че като като заробиш един народ се народ се увеличава благоденствиено на човечеството. То че благтонедствието се увеличава, увеличава се, но не на човечеството а твоето лично.

И да - с това ти отговарям на третия въпрос - смисъла на световното господстов е, че като завладееш една държава конторолираш повече ресурси. За справка ще дам "УШУ", в която си водещ че ми е по лесно. АРистократите като Ирика и Андраш разполагат с купища пари и връзки могат да подкупят всеки, да влязат всякъде, да си кяпят всичко...нищо няма да им бъде отказано. Съвсем иначе стоят нещата при бедняко на Кайл или при моя наеме убиец, коит незнаем дали ще се събудим утре живи. В този ред на мисли Най-важното нещо в една игра са ресурсите, а те се увеличават когато увеличаваш влиянието си, което пък на свой ред се увеличава когато налагаш господството си над другите (може да не е точно световно - струва ми се че много широко използвахме това понятие - може просто - един барон да поиска да стане херцг или един шамбелан* да поиска да стане лорд илинещо подобно)

П.С. Да аз също съм на мнения, че няма нужда да се цитираме.

*шамбелан - управител на кралски замък. Нещ като майордом и кастелан.

Усмивката

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu Jan 24, 2008 11:09 pm 

Съвем правилно съм те разбрал, но явно не съм сформулирал ясно отговорите си. Както и да, почвам поред.

Показах ти как с помощта на максимата "целта оптравдава средствата" може да се опряавдае човешко жертвоприношение. сега да погледнем от другата страна-ако играя "добър" персонаж и видя група хора, които се канят да принесат в жертва някое дете, няма да ги питам на Черня повелител, или против него. Просто решавам как да ги убия, а дори ако това включва разговори-този въпрос ми е някак си контраинтуитивен:).
Ако ти би помислил "ама чакай сега, те може да имат нужда от сила за повалянето на Мрачния Владетел (ТМ)", бих ти напомнил приказката за селото със змиите, тарлаежите и лисиците:).

Само една поправка-не за "повечето", а за тези, чиито блестящи провали са описани в литературата. Усещаш ли връзката:)?

И не, не съм говорил за увеличаването на благосъстоянието на цял народ чрез завладяване на други, защото по дефиниция черният маг това не го интересува. Проблемът е, че колкото и блага да можеш да потребиш, те не са индустриални количества, така че "завладяването на света" е нерационално използване на личното свободно време, като точетем съотношението "риск-печалба" лично за магьосника :-D !

Ушу е системата, а не ззглавието, но така или иначе ако си спомниш персонаж от собственото си встъпление-имаш готов пример за човек без официална власт, който обаче може да влезе навсякаъде и да подкупи почти всеки, или да размени услуга с тези, на които не им трябват пари. Говоря за твоят посредник:). Подобна позиция е много по-ефикасна за един маг, като общ принцип, който няма мегаломански амбиции (отделен въпрос е, че някои все пак имат, но оправдаването "необходимост" е просто невалидно:)).

Profile  
Reply with quote  
Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 30 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]