All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Последни статии Кратки @ Сивостен Recent articles

Свински бут с бамя

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 14.12.2011

Enslaved - The Sleeping Gods and...

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 08.12.2011

England Medieval Festival

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 01.12.2011

SciFi Series: Grimm

(Ангел Генчев) - 28.11.2011

Band dessinee: Chasseurs de dragons

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 28.11.2011

"Синя луна" от Лоръл Хамилтън

"Зигзаг" от Хосе Карлос Сомоса

"Добрият" от Дийн Кунц

"Милениум: Взривената въздушна кула" от Стиг Ларшон

На книжния пазар. Иво Милев: "Случаите ...

На книжния пазар. Джим Марс: "Сестри ...

На книжния пазар. Томас Родригес Мартинес: ...

На книжния пазар. Курбан Саид: "Али ...

На книжния пазар: Хакан Йел - "Ресторант"

Fringe също с нов сезон

Arkan - Hilal (2008)

(Ivan G. Atanasov) - 17.02.2009

Pathology (2008)

(Angel Genchev) - 24.09.2008

Europa Universalis: Rome

(Ivan G. Atanasov) - 22.09.2008

B.B. King - One Kind Favor (2008)

(Angel Genchev) - 17.09.2008

Zavet (2007)

(T. Hristov) - 16.09.2008

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 18 posts ] 
Author Message
 Post subject: 135 години от обесването на Васил Левски
PostPosted: Tue Feb 19, 2008 8:13 pm 
Всеки народ си има герои. Дори тези народи, които заради кратката си история не могат да се нарекат такива, си измислят символи. Символи, които макар за други да са антигерои, са необходими за масите, защото всеки народ има нужда от тях. И макар в нашата, Българската история да има стотици забележителни личности, извършили велики дела през тринадесетте века съществуване на родината, най-ярък, най-близък до сърцето е Васил Иванов Кунчев, по-известен като Васил Левски.

Бих могъл да се спра...

--
Прочети тук: http://www.sivosten.com/content.php?review.873

Post subject: Re: 135 години от обесването на Васил Левски
PostPosted: Tue Feb 19, 2008 8:17 pm 
No, don't do that. No, really don't. Really.

Quote:
Васил Левски — Уикипедия
На 18 февруари [1] (6 февруари по стар стил) 1873 г. присъдата е изпълнена в околностите на София.

Е, мисля, че с Уикинещото приключихме интимните си взаимоотношения...

Profile  

PostPosted: Tue Feb 19, 2008 8:45 pm 
Молекулно прост

Сивостен wrote:
Всяка народ си има герои.

Ако може това да се оправи, че ми разваля впечатлението от иначе емоционална и силна статия. '-'

На мнения за филми вярвам само на статиите в Сивостен... най-вече на тези, които самият аз съм писал.

Profile  

PostPosted: Tue Feb 19, 2008 8:50 pm 

Опа :) Моя грешка - първо беше всяка държава ;shame

Profile  

PostPosted: Tue Feb 19, 2008 11:55 pm 

Jack O'Neill wrote:
Quote:
Васил Левски — Уикипедия
На 18 февруари [1] (6 февруари по стар стил) 1873 г. присъдата е изпълнена в околностите на София.

Е, мисля, че с Уикинещото приключихме интимните си взаимоотношения...

Хм, на мен ми стана интересно и реших да проверя. Според бележката под линия, към която сочи онова [1]:
Quote:
Обесването на Васил Левски, 6 февруари 1873 г. по стар стил, отговаря на 18 февруари, а не на 19 по нов стил. Въпреки това годишнината от смъртта му по традиция се отбелязва на 19 февруари. За подробности вижте стар стил.

Разхождаме се до "Приемане на григорианския календар", накъдето сочи "Стар стил":
Quote:
Годишнините и събитията обикновено се празнуват по „нов стил“, дори и да са били отбелязани по стар стил. Ето необходимите поправки за събития, отбелязани по „стар стил“ в посочените интервали:

• 5 октомври 1582 – 28 февруари 1700 : 10 пропуснати дни (добавят се десет дни, например 1 май по стар стил е същият ден като 11 май по нов стил);
  • 29 февруари 1700 – 28 февруари 1800 : 11 пропуснати дни (добавят се 11 дни, например 1 май по стар стил е същият ден като 12 май по нов стил);
  • 29 февруари 1800 – 28 февруари 1900 : 12 пропуснати дни (добавят се 12 дни, например обесването на Левски, 6 февруари по стар стил е същият ден като 18 февруари по нов стил);
  • 29 февруари 1900 – 28 февруари 2100 : 13 пропуснати дни (добавят се 13 дни, например Трифон Зарезан, 1 февруари по стар стил е същият ден като 14 февруари по нов стил).

(...)

Недостатъчно доброто познаване на календарите понякога води до грешки. През 1916 г., когато България преминава от стар към нов стил, необходимата поправка е от 13 дни. За събитията, случили се преди 1 март 1900 г. обаче, необходимата поправка е от 12 дни, а понякога грешно се добавят 13.

Например избухването на Априлското въстание, на 20 април 1876 г. по стар стил, днес правилно се празнува на 2 май (12 дни поправка). Рожденната дата на Васил Левски (6 юли 1837 г. по стар стил) също се отбелязва правилно като 18 юли по нов стил. За разлика от нея, обесването на Левски, 6 февруари 1873 г. по стар стил понякога се отбелязва грешно като 19 февруари, всъщност датата отговаря на 18 февруари по нов стил.

Мда, приятна бъркотия...

В полза на Незнайния читател.

Profile  

PostPosted: Wed Feb 20, 2008 12:14 am 

Това е вярно, що се отнася до чистото изчисление на грегорианския спрямо юлианския календар, но не е вярно, що се отнася до календара на българските национални празници, където датата е 19.02 - може под черта да се отбележи, че би трябвало да е 18-ти, но е възприето "неправилно сметнато". Но в никакъв случай обратното. Макар че и когато е възприемано реално не може да се говори за неправилност. И няма нужда от кила цитати :)

Profile  

PostPosted: Wed Feb 20, 2008 1:45 pm 
Молекулно прост

@Джак - ама във форумната тема така и не го оправи :P Иначе съм съгласен, че у Уики-то трябва да пише 19-ти февруари с отметка под линия, досега не съм виждал отметките да битуват над линията :angel:

Иначе се замислих за самата дата и ми стана тъжно. Тъжно, щото щях да я забравя, ако не беше статията на Симба. :cry: Добре, напоследък не гледам много новини нито пък чета вестници, обаче точно вчера се ровех из всякакви новинарски емисии и четях за Косово и Кастро... И забравих, че вчерашната дата е повод да се замислим за това, което ни прави българи :-(

На мнения за филми вярвам само на статиите в Сивостен... най-вече на тези, които самият аз съм писал.

Profile  

PostPosted: Wed Feb 20, 2008 1:51 pm 

Оправих го вече. Иначе и на мен ми навя същите мисли (макар че четох само спортни новини вчера, по изключение), и даже Симба ме изненада, честно казано - бях забравил и аз, срам не срам. Явно щото стана вече демоде нашенското, дотолкова ни заливат със слабо интересни и безинтересни чужди мъки и неволи постоянно, че е останало като игла в купа сено - или може би малко хора вече ги интересува какво ни прави българи?

Profile  

PostPosted: Sat Feb 23, 2008 12:35 am 
Captain

Зависи от гледната точка. Времената се менят. Редно е вече да станем повече европейци, отколкото българи. Както и хората да станат повече хора. Левски застъпва и тази идея. И е прав. Което не значи, че трябва да го забравим естествено. Аз прочее не разбирам защо празнуваме гибелта, а не рождението. Наясно съм с мотивите за героичната смърт и все пак не съм съгласен, че трябва да се "чества" нечия такава.

Profile  

PostPosted: Sat Feb 23, 2008 8:27 pm 

Апостола на свободата. Най-великата "титла", кяото може да съществува.
Левски наистина е уникален. И Ботев и Раковски са дали много за България, особено Раковски, той е бил велик стратег. Но Левски просто... Наистина е бил чист и свят човек.

Profile  

PostPosted: Sun Feb 24, 2008 1:23 am 
Star-crossed voyager

Ми аз като цяло май това съм казал и в статията де. Малко по-добре, смея да твърдя, но се радвам, че си стигнал до същите изводи :bottle: :thumb .

The moment may just last

Profile  

PostPosted: Thu Jan 15, 2009 2:04 pm 
поклоних ти се аз апостоле ти си нашият пратрон ти си наща вяра ти си наща сила във твойта клъв тече огромна сила

PostPosted: Sat Jan 17, 2009 5:03 pm 

Интересно дали неграмотност в толкова висока степен е често срещана сред поклонниците на Апостола?

Аз така и все още не мога да разбера какво точно е направил Васил Левски, за да се превърне в толкова легендарна и митична фигура. "Статията" с нищо не ми помогна в това отношение. Струва ми се, че ако Васил Левски наистина е притежавал някакво величие, то той би трябвало да заслужава повече от четири кратки и доста клиширани абзаца. А и щеше да е много по-полезно за незапознати с неговия живот и дела хора като мен. За Ботев и Раковски все нещо ми е останало от мъченическите часове по история, но на мястото на Левски стои само едно бяло петно.

Ако някой сравнително запознат с материята и не страдащ от мързела и желанието за отбиване на номера, които "авторът" убедително е демонстрирал, иска да сподели нещо повече по въпроса, ще съм му благодарен.

Profile  

PostPosted: Wed Feb 18, 2009 11:23 am 
Браво!!! и много благодаря защото ми трябваше за домашно , но много ми хареса =D

PostPosted: Fri Feb 20, 2009 9:20 pm 
Emeritus

Спиритакис, за разлика от Раковски, който си мисли, че с една чета 1000 човека ще вдигне хората на бунт и те ще докарат 100 000 или от Ботев, който във военно отношение е уви, фантазьор, Левски създава система и план който е способен при своето довеждане до край действително да доведе до освобождаването на България. Действа се безцеремонно, с директно убийство на ненадеждни свидетели и членове, всеки член познава много малко други членове, а връзката между комитетите се осигурява от малък брой, предполагаемо доверени хора. Освен това се води фанатично точен отчет на оръжието и боеприпасите, не се обсъждат някакви възстаннически дати току така и се гледа трезво на международната обстановка, без да се подлъгва БРЦК по някакви сравнително преходни влошавания на отношенията на Високата порта с Великите сили или Балканските държави.

Profile  

PostPosted: Thu Feb 18, 2010 10:09 pm 
Този човек е бил велик! За съжаление малко от хората в днешно време са такива. Той е живял за свободата на България. Той заслужава поклона на цяла България!

PostPosted: Thu Feb 18, 2010 10:44 pm 
0o0 mn0o0 qkyy

PostPosted: Tue Feb 23, 2010 3:55 pm 
Васил левски прекрасен човек е бил борил се е за освобождението на българия гордея се с него и с мойто име че прилича на неговото

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 18 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]