All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Последни статии Кратки @ Сивостен Recent articles

Свински бут с бамя

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 14.12.2011

Enslaved - The Sleeping Gods and...

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 08.12.2011

England Medieval Festival

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 01.12.2011

SciFi Series: Grimm

(Ангел Генчев) - 28.11.2011

Band dessinee: Chasseurs de dragons

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 28.11.2011

"Синя луна" от Лоръл Хамилтън

"Зигзаг" от Хосе Карлос Сомоса

"Добрият" от Дийн Кунц

"Милениум: Взривената въздушна кула" от Стиг Ларшон

На книжния пазар. Иво Милев: "Случаите ...

На книжния пазар. Джим Марс: "Сестри ...

На книжния пазар. Томас Родригес Мартинес: ...

На книжния пазар. Курбан Саид: "Али ...

На книжния пазар: Хакан Йел - "Ресторант"

Fringe също с нов сезон

Arkan - Hilal (2008)

(Ivan G. Atanasov) - 17.02.2009

Pathology (2008)

(Angel Genchev) - 24.09.2008

Europa Universalis: Rome

(Ivan G. Atanasov) - 22.09.2008

B.B. King - One Kind Favor (2008)

(Angel Genchev) - 17.09.2008

Zavet (2007)

(T. Hristov) - 16.09.2008

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 115 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

Вашият фаворит?
"Малкият човек ", от Дилвиш 30%  30%  [ 8 ]
"Малкият човек" II, от Физик 7%  7%  [ 2 ]
"Малкият човек" III, от Хейз 0%  0%  [ 0 ]
"Малкият човек" IV, от Джаар 7%  7%  [ 2 ]
"Малкият човек" V, от Таис 0%  0%  [ 0 ]
"Ако бях видим...", от Матрим 37%  37%  [ 10 ]
"Малкият народ", от Райстлин 19%  19%  [ 5 ]
Total votes : 27
Author Message
 Post subject: Есе на брой 10
PostPosted: Sat Jul 31, 2004 2:26 am 
No, don't do that. No, really don't. Really.

Есетата в този брой са седем, на тема "Малкият човек". Вашето мнение ще определи победителят, като вотът ще е валиден за срок от петнадесет дни, и победилият ще определи темата за есе на брой единадесети. Ето и кандидатите:

- "Малкият човек ", от Дилвиш, <a href="http://www.sivosten.com/content.php?review.241" target="_blank">Прочетете тук</a>
- "Малкият човек" II, от Физик (субатомен), <a href="http://www.sivosten.com/content.php?review.242" target="_blank">Прочетете тук</a>
- "Малкият човек" III, от Хейз, <a href="http://www.sivosten.com/content.php?review.243" target="_blank">Прочетете тук</a>
- "Малкият човек" IV, от Джаар, <a href="http://www.sivosten.com/content.php?review.240" target="_blank">Прочетете тук</a>
- "Малкият човек" V, от Таис, <a href="http://www.sivosten.com/content.php?review.246" target="_blank">Прочетете тук</a>
- "Ако бях видим...", от Матрим, <a href="http://www.sivosten.com/content.php?review.244" target="_blank">Прочетете тук</a>
- "Малкият народ", от Райстлин, <a href="http://www.sivosten.com/content.php?review.245" target="_blank">Прочетете тук</a>

Last edited by Guest on Thu Jun 15, 2006 2:02 pm, edited 4 times in total.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Jul 31, 2004 10:54 am 

за "Малкия човек" от Дилвиш:
Ммм... не съм сигурна какво точно да напиша :wink: (което не ми се случва много често). Стилово ми харесва, метафоричното представяне - също. Единственият проблем е, че аз не разбрах какво точно становище защитава есето :roll: То е нещо като не много пространен труд за тревата, за която на две-три места се споменава, че хората могат да се оприличат на нея. От друга страна, това е един твърде философски поглед на нещата (схванах идеята - нищо, че не можах да я възприема в нейната цялост), но... Не мога да го обясня това "но".

за "Малкия човек" от Физик:
хахахахах. Да, това ми харесва, определено. Само че пак има един проблем - на всички ни е ясно какво е аргументацията и че тя съществува там някъде, но не и тук. Тоест това превръща есето в едно обикновено становище, което всеки читател може да защити в главата си с примери от ежедневието, само че мен лично ме мързи. Невъобразимо много. Иначе много ми хареса - като становище, не и като есе.

за "Малкия човек" от Хаиз:
Мда много интересно. Определено. Напомня ми "Тъй рече Заратусра". Не знам защо. Обаче при толкова много въпроси все се сещам за онзи лаф "Любопитството уби котката". Пък и това есе ми звучи като проповед на разпален баптист. Което не е лошо в общия случай. Но и тук становището на автора може да се усети интуитивно и то заради прекаленото многословие. И пак му липсва аргументация. Айде бе хора, не ме карайте да се опитвам да слагам думи в умовете, които вие не сте сложили в четивото пред мен.

за "Малкия човек" от Джаар:
Така... Много въздействащо. Определено много въздействащо. И красиво. И дърпа разни струни в душата и ума ми. И е хубаво. Мммда. Но айде пак да се изкажа - цялото е една голяма теза, с няколко аргументации. Което изведнъж го запраща към определението "много въздействащо, ама"

за"Малкия човек" от Таис:
Пак въздействащо. Пак ми харесва. И пак не е есе. И пак не ми казва нищо, за което да се хвана. Вярно е, че се подчинявам на емоциите, но не е достатъчно това, което чета да събуди у мен чувствата ми. Искам нормално послание, върху което да се замисля. А не нещо, което се движи в сферата на абстрактното, философското до степен да остане неразбрано и тн.

за "Ако бях видим" от Матрим:
Шокиращо. И тъй като е разказ, а не есе. Мога да кажа - да, харесва ми. Шокира ме. Идва изневиделица. "They will never see you comin' " (това от "Адвокат на дявола", много ме вдъхновява този филм). Посланието, доколкото го има, е добро. И не изглежда странно. Харесва ми липсата на самоличност на "лирическия герой" в абсолютно всички смисли. Пък и обвързването му с буквално "малък човек" в смисъл на дете също си казва думата в добрите ми впечатления :)

за "Малкият народ" от Райст:
За това пускам само усмивка :) една от онези, големи, широки усмивки, които могат да накарат и останалите да се усмихнат.

И така изборът ми се свежда до "Ако бях видим" и "Малкият народ". Защо не мога да гласувам и за двете. :? Оу защо е толкова трудно. Все пак залагам на Матрим. :wink:

Last edited by Admatha on Sat Jul 31, 2004 1:20 pm, edited 1 time in total.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Jul 31, 2004 11:46 am 
Валхеру

аз лично гласувам за Мат, тъй като неговото творение просто ... абе хареса ми много. ...
Всъщност аз дори не очаквах такъв край :P
Браво Мат, продължавай в същия дух :Р

П.С.
Малка критика : абе Аларисе как не го преведе тоя разказ

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Jul 31, 2004 2:43 pm 

Определено творението на Мат е много силно. По мое мнение се вписва повече в графа къс разказ. Джаар е уцелил повече категорията Есе. Затова гласувам за него. Мат получава специалните ми благодарности, които се изразяват в пожелание за още подобни разкази.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Jul 31, 2004 10:18 pm 
Молекулно прост

мъкааа, мъкаааа :?

хубави есета, едно от друго по-хубави, дълго се колебах кое да избера

Адмата им е направила чудесен разбор по-нагоре, обаче на мен най-много ми хареса: Дилвиш печели определено овациите ми

На мнения за филми вярвам само на статиите в Сивостен... най-вече на тези, които самият аз съм писал.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Jul 31, 2004 11:47 pm 
Аз определено гласувам за "Ако бях видим..." на Матрим!!! Много ме впечатли този разказ. Може би защото е писан все едно за мен (е, без финала :wink: ). Поздравявам автора и най-искрено му се възхищавам.
Admatha, искам и теб специално да те поздравя за чудесния цитат от един много любим за мен филм. Великолепно казано.
Останалите творби ми беше интересно да прочета, но с абсолютно нищо не ме впечатлиха.

Post subject:
PostPosted: Sun Aug 01, 2004 12:03 am 

Аз пък от своя гледна точка ще завъртя колелото в друга посока.. Стилът на Физика изключително ми допада и хич не съм го крил.. Сред лекия присмех и словесни забежки винаги можеш да откриеш нещото-по-така, стига малко да се загледаш (еррр... това последното е цитат от моето.. есе или каквото е там.. но няма значение) :> Разборът на Апо наистина е чудесен, но тук имам забележка: Мен не ме мързи ;") Глас!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sun Aug 01, 2004 2:19 am 

Добре сега тука имаше две три творения, който се вписват за представите ми за есе, няколко недоказани/неизказани тези, разказ и...това на Райстлин :) .Затова сигурно ще избера едно, от есетата.Тука ще кажете, че това не ми е контролно в училище, нито пък изпит в университет, че трябва да е задължително ЕСЕ, но нали е конкурс щом има награда?

Това на Мат наистина ме шокира, а това на Ларк ме обърка тотално, за които творби залужават огромни овации, но мисля, че последните двама просто не са играли по-правилата :shock:. Тук не съм сигурен за това на Вер, но просто след 3-тото прочитане, се предадох, да схвана изобщо за какво става въпрос, така че...така че най ми хареса гледната точка на Дилвиш, от тези който са играли по правилата.

Това на Хаиз също бе доста интересно и съвпадащо с моето гледище на нещата, но както казаха по-горе, си остава само гледище, без аргументация по темата.

От мнението на Блейд разбрах, че това на Матрим, оригинала е на англ ( дали? ) , ако е тъй искам незабавно да бъде сложено някъде, даже и от самия него :!:

for ever and ever I'm a part of...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sun Aug 01, 2004 2:24 am 

Хехе ;") Това за "това" на Райст, някъде съм го чувал май ;ррр

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sun Aug 01, 2004 12:51 pm 

Дилвиш, определено... много силно, ясно послание и лично отношение...

Адмата, твърде мила си била към мен :oops: аз НАИСТИНА не зная как се пише есе, защото никога в живота си не ми се е налагало да пиша :roll: ама за идеята реших да се метна на коня :D

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sun Aug 01, 2004 1:01 pm 
Валхеру

от мнението на Блейд ставаше дума за разказа на Аларис, който е на английски и не е преведен. И тъй като не всички читатели владеят английския (тук можеше да го дадете на No Condi7ion да го преведе :P ) трябваше поне и превод да сложите - превода и след него оригинала ...

просто го написах тук, щото не бях видял самата тема за разказа ...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Aug 02, 2004 2:35 pm 
Here be monsters!

Много го мислих между Дилвиш и Матрим...

'Ако бях видим...' ми се понрави като стил, идея и стилистично изпълнение. Оставих го на личното ми второ място заради прекаления драматизъм в края.

На първо четене 'Малкият човек…' на Дилвиш малко ме отблъсна с натрапчивата 'ботaническа' линия. Хауевър 'човека' има особено добра 'архитектура' и стил. Комплексно и завършено е. Защитава темата но поддържа самото изложение абстрактно. И като последен довод, симбиозата между първото и последното изречение. Аз обичам такива работи.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Aug 02, 2004 5:14 pm 

На мен пък есето на Вер/Райст ми допадна особено. Малко смахнато, но това му е хубавото. :lol: А и посланието бе чудесно...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Aug 05, 2004 9:24 pm 
Шопландски боец

Райст, направо ми нацели ахилесовата пета с малкия народец. Моя глас отива за теб.

Все беды в России - от того, что Ленин не по фен-шую лежит.

Dostoevsky FM - това не е радио, това са инициали!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Aug 09, 2004 9:34 pm 

Admatha wrote:
за "Ако бях видим" от Матрим:
...Мога да кажа - да, харесва ми. Шокира ме. Идва изневиделица.

...И така изборът ми се свежда до "Ако бях видим" и "Малкият народ". Защо не мога да гласувам и за двете. :? Оу защо е толкова трудно. Все пак залагам на Матрим. :wink:
Уау! Той можел да пише не само глупости, нали? И аз да бях и аз щях да се шокирам. Радвам се, че ти хареса, защото знам ти на какво си способна и това, че гласува за мене си е доста голямо признание in my book!
Passenger wrote:
Това на Мат наистина ме шокира, а това на Ларк ме обърка тотално...

...От мнението на Блейд разбрах, че това на Матрим, оригинала е на англ ( дали? ) , ако е тъй искам незабавно да бъде сложено някъде, даже и от самия него :!:
Аве, Вер скивай как действаме на хората, ще докараме някой до невменяемост. Passenger, Блейда наистина не знаеше, но ти пък налучка насляпо. Да, If I Were Visible е в оригинал на английски и според мен там се получава по-силно. Ако искаш ще си поиграя да го набера(щото освен на английски е и на хартия) да го видиш. Ако другите не възразяват ще го сложа някъде из форума, че не се сещам къде другаде да го ъплоудна.
Waldstein wrote:
Аз определено гласувам за "Ако бях видим..." на Матрим!!! Много ме впечатли този разказ. Може би защото е писан все едно за мен (е, без финала ).
Да ве, без финала докато не открият труповете, нали?

Голямо 10x на всички, които гласуваха за мене. Нямах комп 2 седмици и наистина се зарадвах да видя, че ви е харесало. Аз няма да гласувам, защото не е етично!(Да бе, просто просто не мога да реша, кое ми харесва повече. Дори това на Таис, което за момента никой не възхвалява особено ми беше интересно и го четох с удоволствие!)

Как казваха в Холивуд?------I'd like to thank the Academy... :wink:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Aug 09, 2004 9:50 pm 

Напълно етично е да гласуваш, стига да не е за себе си, което е признак на пошлост ;') Почти всички участващи вече са гласували за някой от противниците си ;") По-скоро признак на неуважение е да НЕ гласуваш ;>

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Aug 09, 2004 9:52 pm 
Шопландски боец

Съфорумници, Вер, не противници...

Все беды в России - от того, что Ленин не по фен-шую лежит.

Dostoevsky FM - това не е радио, това са инициали!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Aug 09, 2004 9:53 pm 

Тъй де, изпуснах кавичките.. нещо като благородно съперничество :") Мда, съперници по бива :") Иначе допълних и горе още едно изречение ;р Въздържал се е един вид "глас за себе си" :>

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Aug 09, 2004 10:55 pm 

Ама къв съм само НОСтрадамус самооо, я ме глейте! *става и започва да се пъчи, приканвайки всички да го гледат*

Определено ще ти бъда благодарен, ако го направиш.Пък сигруно не само аз.Така че се захващай за клавишите и почвай да набираш! :twisted:

for ever and ever I'm a part of...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Aug 10, 2004 3:35 pm 

Зa неуважението: Грешката поправена. Гласувах, но това не значи, че останалите творби не ми харесват, всички са страхотни. Все пак бях изюркан да гласувам и трябваше да определя един. Физик, втори месец все ти получаваш моя глас.

Пас, получаваш го само да го открия!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Aug 11, 2004 12:56 am 
Star-crossed voyager

Колебая се между Дилвиш и Матрим. И двамата са успели да заинтригуват читателя, но според мен Дилвиш се е справил по-добре със задачата да накара човека четящ произведението му да се замисли. Стилово и към двамата нямам забележки, може би стила на Дилвиш ми допадна повече, но това е чисто субектовно възприятие.

След дулго колебание реших да ударя едно рамо на Дилвиш. Може би ако водеше в резултата щях да се въздържа от гласуване, защото ми харесват и двете.

The moment may just last

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Aug 11, 2004 6:46 pm 

Още 4 дни от анкетата ;")

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Aug 11, 2004 10:15 pm 
Райстлин, разбира се!
Всичко друго е банално и клиширано. Особено Матрим... Холивуд
Защо всъщност не издавате, г-н Каутон

Post subject:
PostPosted: Wed Aug 11, 2004 10:19 pm 

Мерси, ама не се дъвкайте сега ;") В крайна сметка, това го правим за всеобщо удоволствие, нали :")

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Aug 11, 2004 10:41 pm 
Май обичам да дъвча :(
Не се ли реванширах с предложението за публикации? Наистина го мисля, Каутон е добър.

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 115 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]