Ключови думи
Поредици
Бюлетин

Търсене

Сивостен :: Евро 2008: Ден 6 (статия) - Футбол, Европейско първенство по футбол, 2008, Бастиан Швайнщайгер, Дарио Срна, Еузебиуш Смолярек, И
Евро 2008: Ден 6

Поредици: Евро 2008: Ден след ден

Автор: Ангел Генчев, петък, 13 юни 2008.

Публикувано в Статии :: Спорт; Предложи Гледна точка

Намали размера на шрифтаУвеличи размера на шрифта

Шестият ден на еврошампионата излъчи и втория сигурен четвъртфиналист - изненадващо или не, Хърватия. В първата фаза на пряка елиминация хърватите ще се изправят срещу победителя от двубоя в група А между съставите на Чехия и Турция, докато за втория тук ще остане неблагодарната задача да се бори с Португалия.

Хърватия - 2 (24' Срна, 62' Олич)
Германия - 1 (79' Подолски)

В сравнение с първия мач с Австрия, на терена излезе като че ли съвсем различна Хърватия - подредена, раздвижена, на места нестандартна, и най-вече с огромно желание за победа. Изглежда немците не очакваха подобно поведение от съперника, макар и подценяване чак едва ли да е правилната дума, и докато се ориентират в ситуацията, хърватите наложиха и темпото, и стила на игра. Което доведе и до попадение в германската врата още в средата на първата част. Като цяло Хърватия изигра изключително силен и компетентен мач, и то този път като отбор, макар и пак да блеснаха ключовите фигури от първия двубой - двама се разписаха, а Стипе Плитекоса отново бе стабилен на вратата, въпреки получения гол. Разбира се това съвсем не ги прави по-големи фаворити, тъй като вината за резултата бе като че ли повече у немците, а и тепърва им предстои сблъсък с Чехия или Турция, последван или от такъв с Португалия, или от възможност за реванш на Германия, за който последните със сигурност ще са си взели поука. Разбира се има и възможност до там да стигне и Полша или Австрия, но тя е доста незначителна.

Германия от своя страна стана поредния състав на европейското първенство, който явно изпитва затруднения в защитен план - дори тази картина започна да изглежда малко банална. Но дори и да оставим настрана грешките в защита, довели до опасните ситуации пред Йенс Леман, немският отбор показа нещо друго, може би тъмната половина на футболното си лице - а именно, липсата на гъвкавост. През целия двубой срещу Хърватия, германците така и не успяха да излязат от шаблона на явно неефективната си в момента постройка и да сътворят нещо градивно, а от първия до последния съдийски сигнал играха напълно еднотипно и безидейно. Може би за тази безпомощност засвидетелства и напълно безсмисления червен картон на Швайнщайгер в последните минути. И доколкото успяха да застрашат Плетикоса, включително и попадението на Подолски, това се дължеше повече на индивидуалните качества на отделните им състезатели. Едва ли наистина Германия няма да продължи напред, но с подобна игра ще им е определено трудно срещу португалския състав.

Австрия - 1 (90'+3 Вастич (д.))
Полша - 1 (30' Герейро)

В късната среща от ден шести, Австрия и Полша си разделиха горе-долу по едно полувреме в относително скучен мач. През първата част по-активни бяха домакините, въпреки че получиха попадение в своята врата, докато второто полувреме известен превес взеха поляците, които на свой ред обаче инкасираха гол - наистина, гол от попресилена дузпа в последните секунди на продължението, оставяща резонно впечатление и за донякъде домакинска такава. Във всички случаи обаче стана видно, че класата и на двата отбора не е кой знае колко висока, а и сочени като млади таланти и изгряващи звезди състезатели като Смолярек и Харник имат доста какво да учат. Всъщност във втори пореден мач за всеки от двата състава и двамата стрелци се отбелязват най-вече с пропуските си и големите периоди от време, в което се губят на терена. Добри думи определено заслужават двамата вратари - и Махо, и Боруц се представиха на доста високо ниво, а също и натурализирания поляк Герейро, който не само се разписа, но бе и в основата на повечето опасни ситуации за своя състав.

Изходът на срещата обаче е може би най-неблагоприятния и за двата състава. За да продължи напред, Австрия трябва задължително да победи Германия, докато шансовете на Полша са още по-малки - на поляците е нужно хем домакините да сразят Бундестима, хем едновременно с това те да надвият Хърватия, като накрая да излязат с по-добра голова разлика. Така че доколкото интрига в група B все още има, тя е най-вече на теория. Макар че във футбола изненади стават.

В класирането поведе Хърватия с 6 т. и 3-1 голова разлика, пред Германия, с 3 т. и 3 вкарани срещу два допуснати гола. По една точка делят отборите на Австрия и Полша, но головата разлика на поляците е малко по-лоша - съответно 1-2 и 1-3.

Днес предстоят може би решаващите срещи в група С, и най-интересният въпрос е дали световният шампион няма да си тръгне от европейското първенство още на този ранен етап. Италианците излизат срещу Румъния в по-ранната среща, докато късният мач обещава да бъде и един от най-красивите в предварителните групи - Франция срещу Холандия, където пък евентуална втора победа на лалетата ще ги класира за следващия етап.

Допадна ли ви този материал? (1) (0) 2888 прочит(а)