All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Последни статии Кратки @ Сивостен Recent articles

Свински бут с бамя

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 14.12.2011

Enslaved - The Sleeping Gods and...

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 08.12.2011

England Medieval Festival

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 01.12.2011

SciFi Series: Grimm

(Ангел Генчев) - 28.11.2011

Band dessinee: Chasseurs de dragons

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 28.11.2011

"Синя луна" от Лоръл Хамилтън

"Зигзаг" от Хосе Карлос Сомоса

"Добрият" от Дийн Кунц

"Милениум: Взривената въздушна кула" от Стиг Ларшон

На книжния пазар. Иво Милев: "Случаите ...

На книжния пазар. Джим Марс: "Сестри ...

На книжния пазар. Томас Родригес Мартинес: ...

На книжния пазар. Курбан Саид: "Али ...

На книжния пазар: Хакан Йел - "Ресторант"

Fringe също с нов сезон

Arkan - Hilal (2008)

(Ivan G. Atanasov) - 17.02.2009

Pathology (2008)

(Angel Genchev) - 24.09.2008

Europa Universalis: Rome

(Ivan G. Atanasov) - 22.09.2008

B.B. King - One Kind Favor (2008)

(Angel Genchev) - 17.09.2008

Zavet (2007)

(T. Hristov) - 16.09.2008

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 47 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Трилогия за мрачният елф
PostPosted: Sat Jul 31, 2004 2:22 am 
No, don't do that. No, really don't. Really.

ИнфоДар в последно време все повече и повече ме учудват. След издаването на "Долината на мразовития вятър" излязоха и книгите от "Трилогия за мрачния елф". Темпото е доста добро и да се надяваме да издадат и останалите книги, свързани с приключенията на Дризт До`Урден. В миналия брой ви бе представена "Долината...", разкриваща приключенията на елфа на Повърхността.

В "Трилогия за мрачния елф" действието се развива в Подземния мрак, обиталище на зли раси, от които най-безпощадна и жадна за власт е тази на мрачните елфи...

Прочетете тук

---
Статия, брой 10

Last edited by Guest on Thu Jun 15, 2006 2:28 pm, edited 2 times in total.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Aug 02, 2004 2:46 pm 
Here be monsters!

Буахахаха! Мухухухууу!!!

Извинявам се на всички fantasy фенове обаче това ме просна под бюрото!! 'Мрачния елф'!! - "Днес елфа беше мрачен. Пак не даваха заплати".

Quote:
В "Трилогия за мрачния елф" действието се развива в Подземния мрак, обиталище на зли раси, от които най-безпощадна и жадна за власт е тази на мрачните елфи...

Тука веднага си преставих тълпа ситни, намръщени елфи със клепнали уши които се мотат из "Подземния мрак" и мрънкат че никой не ги обича и нищо не е като хората в тоя мрак, а навремето всичо беше по-добре и гномите, тяхната... неприятна бяха по учтиви...и поздравяваха като те срещнат..

Явно така и не се научиха преводачите че 'образната картина' която създават чрез избора си на тази или другата дума е много-по важна от буквалното превеждане на оригинала

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Aug 02, 2004 7:34 pm 

Абе не е от заплата,уж такъв им е характера;)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Aug 02, 2004 7:59 pm 
Cairhien Guardian

AVATARE NA TEBE BARD.BG OMRUZNA LI TI???

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Aug 02, 2004 8:01 pm 

Че аз кога съм се подвизавал там:)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Nov 05, 2004 12:17 pm 

Тея книги по "Долината на на мразовития вятър" са много добри.Аз сега си играя играта и си чета "Града на мрака".Абе изцяло полоzителни емозии

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Feb 16, 2005 11:13 am 

На мен Дризт До'Урден ми е любимият персонаж. Плюс това той има две(доколкото ми е известно) участие в Baldur's Gate, които не се отличават с кой знае какво, но са забавни. Салваторе си разбира от работата, за мене е просто култов - няма друг като него! Ако някой се опита да каже нещо против тея книги, просто няма да го остая намира.
Майсторски свършената работа не се обижда без причина.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Feb 16, 2005 11:14 pm 
Книгите за Дризт са много яки, трябва да си ги купите. И тая шега с мрачните елфи ме подразни. Те са моите идоли:)

Post subject:
PostPosted: Thu Feb 17, 2005 1:23 am 

ммм шегата на Delvig е напълно уместна хехе "мрачни" , да ги бяха превели "тъмни" поне...
апропо:
Elf
In mainly Teutonic and Norse folklore, the elves were originally the spirits of the dead who brought fertility. Later they became supernatural beings, shaped as humans, who are either very beautiful (elves of light) or extremely ugly (dark / black elves...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Feb 17, 2005 2:01 pm 

Като даваш мнение за преводаческа работа, първо преведи една страница, виж я как изглежда, как звучи и попитай другите как я намират ... После понаучи малко английски, вземи та отвори един тълковен английски, поосмисли малко какво ти е рекъл автора. След това донаучи български книжовен език, какви са връзките между думите, как се образуват и преминават от една в друга. Най-накрая може и да отвориш някой архивен български тълковен речник (от към началото на 20 век) и да се опиташ да намериш разликата между мрак и тъма. След всички тези усилия може и да дадеш мнение за "тъмен" и "мрачен" елф според както го е измислил Салваторе, да се свети името му!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Feb 17, 2005 2:05 pm 

И ЗАЩО Е ПОДЗЕМНИЯ МРАК(Underdark), А НЕ ПОДЗЕМНАТА ТЪМА? :shock:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Feb 17, 2005 2:14 pm 

Защото превода е глупав. На български Подземния Мрак звучи смешно и не значи нищо. Не че на английски името блести с нещо, но поне този начин на образуване на думи се използва по принцип, а в българският език - не се.
Не знам защо смяташ, че Салваторе е измислил нещо особено. Аз поне не мога да видя нищо специално в книгите. Ако може да кажеш кое аджеба е толкова хубавото на поредица, ще е добре.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Feb 17, 2005 2:19 pm 
Валхеру

Quote:
Салваторе, да се свети името му!

Амин!

като гледах рисунките на главните страници, щях да умра от смях - това ако е Дризт, аз съм Лукчо :) да не говорим, че лично мнение, без да съм чел книгите, смятам че ще бъдат пълна боза - т.е. затова и не съм ги чел :Р

а може и Underdark да бъде нещо като Поднебесната - Подмрачната империя ;) хахахахахаа :lol:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Feb 17, 2005 4:42 pm 

Естествено, че са боза. Преди петнайсетина години бях подхванал да чета "The Crystal Shard" ( като ученик се бях пристрастил към далаверите със second hand книги в подлеза на Ректората, пък и баща ми от чужбина ми пращаше) и бих отбелязал, че се оказа безподобен боклук. Оттогава Салваторе не съм подхващал...

Bhaal wrote:
Като даваш мнение за преводаческа работа, първо преведи една страница, виж я как изглежда, как звучи и попитай другите как я намират ... После понаучи малко английски, вземи та отвори един тълковен английски, поосмисли малко какво ти е рекъл автора. След това донаучи български книжовен език, какви са връзките между думите, как се образуват и преминават от една в друга. Най-накрая може и да отвориш някой архивен български тълковен речник (от към началото на 20 век) и да се опиташ да намериш разликата между мрак и тъма. След всички тези усилия може и да дадеш мнение за "тъмен" и "мрачен" елф според както го е измислил Салваторе, да се свети името му!

Ма, ти нещо юркаш ли ме, бе пич?! Така разбираш ли въпроса или да се изразя по-книжовно, ако пък трябва - на английски, или да ти го нарисувам? Ще поровя в енциклопедиите и речниците, ако се налага.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Feb 17, 2005 11:13 pm 
Рисунката на корицата може и да е смешна , но има и по - хубави . А и кво об6ти има автора със рисунката , ако естествено не я е рисувал той , закoетo не знам .

Post subject:
PostPosted: Fri Feb 18, 2005 10:15 am 
Шопландски боец

Да се свети името му, викате? А как точно - с фитил ли, или директно може да се пали? А подпалки трябват ли му? Може ли да се ползва в закрити помещения?

Все беды в России - от того, что Ленин не по фен-шую лежит.

Dostoevsky FM - това не е радио, това са инициали!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Feb 18, 2005 12:35 pm 
Ей тоз е най-сполучливият Дризт:
Image
Мисля, че трябва да хванат автора на картинката за художник по кориците.

Post subject:
PostPosted: Fri Feb 18, 2005 12:37 pm 
Не мога да си го едитна, щот сега няма как да се логна:( Някакъв смотан бъг се е получило с изображението:( Имах предвид ей тва:
Image

Post subject:
PostPosted: Fri Feb 18, 2005 2:13 pm 

забранени са бре :) доста сайтове го правят :) сложи само линкове ;р

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Feb 18, 2005 3:02 pm 
Валхеру

Quote:
Да се свети името му, викате? А как точно - с фитил ли, или директно може да се пали? А подпалки трябват ли му? Може ли да се ползва в закрити помещения?

Мдам, Дилвиша е прав (а може би седнал?), че трябва да му светим маслото на тоя :twisted:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Feb 18, 2005 6:58 pm 

Blade, имам нещо да ти кажа. Ти си човек с огромни предрасъдъци, а шегите ти са много ама много неуместни. " Да му светим маслото..." не,
моля ти се недей така, че някой ден ще получа инфаркт от тея простотии. Ти от мухата правиш слон. Егати човека... не си прочел нито една книга и айде да светим маслото на Салваторе. Усети са ве, човек. Дори собствена шега не може да измисли. Дилвиш Прокълнатия и той ги пуска едни шеги! Аз не очкавах, че някога ще видя такива идиоти.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Feb 18, 2005 7:10 pm 
Captain

За сметка на това, аз пък съм позачел малко. Стават за четене, ама са малко като фентъзи варианта на евтините кримки - нищо особено, нищо оригинално, ама пък са приятни и незатормозяващи.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Feb 19, 2005 12:36 am 

Не,"пич", не те юркам, а ти казвам какво имаш нужда и трябва да направиш! След като даваш недоклатени мнения, все някой трябва да ти даде един съвет кога да даваш и обосновяваш мненията си за да не ги получаваме такива недоклатени! Ебати, народа! :evil:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Feb 19, 2005 12:40 am 
Captain

Ммдааа! И да живее културата и възпитанието...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Feb 19, 2005 12:48 am 

яре, яре. къде отива тоя свят.

аз пък ще ви кажа - каквото повикало, това се и обадило.

щом се свети името му, може и на клада да иде - баба ви историята го е показала хиляди пъти. а това дилвишовото се нарича сарказъм ;)

та, не ви ли е срам?:)

и аз не го харесвам. още едно обикновено фентъзи от целия порой, който ни залива - фани едното, удари другото. като лековато четиво не е лошо - времегубка сносна, но някакви кой знае какви качества не крие.

и все пак всеки с вкуса си. има хора, на които им допада - добре, лошо няма.

не, че ще падне небето от подобни коментари.. най-много ако атлас го изпусне от смях. но пък е малко жалка картинка това, дето го творите :)

Profile  

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 47 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]